Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnaklar, sıhhatli ve bakımlı görünmenin ilk bulgularından kabul ediliyor. Gün boyu bir hayli insanla bağlantı halinde olup, tokalaşıyoruz. Üstelik çoğu zaman karşımızdaki birey ile ilk defa temas kurmuş oluyoruz. İlk izlenimde ehemmiyetli olan unsurlar hep diş, el ve tırnak bakımı olmuştur. İş ve sosyal hayatta sıhhatli görünen tırnaklara sahip olmak için kumpaslı bakım koşul. El ve tırnak bakımı kuaförün, bir profesyonelin hakimiyetinde yapılıyor. Ancak konut etrafında da kolay bakım usulleriyle kuaförden çıkmışçasına pak, kumpaslı, sıhhatli, bakımlı tırnaklara sahip olmak muhtemeldir. Kuaföre veya manikürcüye giderek vakit kaybetmek istemeyenler için konutta tırnak bakımı teklifleri şöyledir;

 • El ve tırnak bakımı yaparken öncelikle her zaman ıslatıcı krem kullanılmalıdır. Sıcak ve soğuklardan etkilenen tırnaklar, anında tepkin gösteriyor. Her el yıkamasından sonra ellere sürülen ıslatıcı krem, cildi ve tırnakları besler, kurumasını önler.
 • Tırnak bakımında limon suyu çok tesirlidir. Çok acele kırılan, çatlayan, renk başkalaşımı yaşayan tırnakları kuvvetlendirmek için tırnakları birkaç dakikalığına limon suyuna daldırmak veya limon kabuğuyla ovuşturmak yeterlidir. Limon suyu ve kabuğu tırnakları kuvvetlendirirken elleri yumuşatır, pislenmeleri önler.
 • Tırnak ve el üzerindeki renk metamorfozlarını önlemenin bir öbür yolu da su ve tuz bakımıdır. Su ve tuz, peeling tesiri gösterir, ölü tenlerden temizlemeye takviyeci olur.
 • Tırnaklar, eforunu çoğunlukla kimyevilerden dolayı kaybediyor, cansız görüntüye kavuşuyor. Deterjan gibi ağır kimyevilerden korunmak için eldiven seçim edilmelidir.
 • Tırnakların istediği neme kavuşabilmesi için sık sık yıkanmalı ve birey bol bol su içmelidir.
 • Fazla kuru eller için geceden bolca krem veya zeytinyağı, tatlı badem yağı gibi cilde arkadaş mahsuller kullanılıp ellere çorap veya eldiven geçirilerek yatmak tırnakların ve cildin kuvvetlenmesini sağlar.
 • Tırnak Kesimi ve Bakımı

Tırnak kesiminde ve özel tırnak bakımında kumpaslı uygulama yapmak gerekiyor. Tırnaklar ilgisizlik edildiğinde hemen dış faktörlerden ve makûs beslenmeden dolayı makûs bir görüntüye erişir. Konutta tırnak bakımı yaparken tekliflerimiz güzergahında ilerleyebilirsiniz;

 • Tırnak kesimi ve şekillendirme operasyonundan evvel kullanılacak vasıtaların sterilize olmasına itina göstermelisiniz. Tırnak makası, törpü gibi taşıtlar arınılmadığı takdirde ciddi hastalıklara yol açabilir.
 • Tırnak bakım seti arınıldıktan sonra öncelikle tırnaklarda oje – cila varsa arınılmalıdır. Eller bir hoş yıkanmalı ve çok hafif ıslatılmalıdır. Islatma operasyonunda krem yerine badem veya susam yağı seçim edilebilir.
 • Tırnak kesme düzeyinde tırnakların kenar kısımları dikkatli kesilmelidir. Özellikle ayak tırnaklarında kenarlar makûs kesildiğinde tırnak batması yaşanıyor. Çok uzun tırnaklarda şekillendirme yapılacaksa şayet özel tırnak makasları kullanılabilir.
 • Tırnak kesildikten sonra törpü ile küt veya yuvarlak görüntü verilecek biçimde törpülenmelidir. Törpü olası mevki bireye özel olmalı, ortak kullanımsa şayet kesinlikle steril edilmelidir.
 • Törpülenme operasyonundan sonra ise tırnak kenarlarında kalan fazla etler arınılmalıdır. Ölü tenleri, etleri basitçe kesebilmek için elleri ılık suda bekletmek gerekiyor. Ilık suya birkaç damla limon suyu ilave ederek el bakımını kuvvetlendirebilirsiniz. Ilık su sayesinde yumuşayan etler daha basit kesilir, tırnaklar istenilen pak ve bakımlı görüntüye erişir.
 • Tam operasyonlar bittikten sonra eller yıkanır ve ıslatıcı kremle ıslatılır.
 • Sıhhatli Tırnaklar için Teklifler

Selenyum ve çinko; olağan tırnakların korunmasını yardımlar. Selenyum ve çinko içerikli dayanakların harcanması öneriliyor. Acele uzamayan tırnaklar için ise bol bol su içmek, elleri çok sık yıkamak gerekir. Suyla haşır neşir olan tırnaklar daha acele uzar. Özellikle tırnağında kir olan şahıslar su ayrıntısını ilgisizlik etmeden uygulamalı ve uzadıkça tırnağını kumpaslı keserek bakım yapmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir