3600 bu ay sonu tamam

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Kamu işçisinin 3600 ek göstergeden faydalanması konusunda en kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızı tabir etmek isterim; bu ayın sonunda bitirmiş olacağız” dedi. Alım, ATO Kongre Merkezi’nde ‘36’ncı İş Sıhhati ve Güvenliği Haftası’ kapsamında düzenlenen ‘Sosyo-Ekonomik Boyutu ile İş Sıhhati ve Güvenliği’ açılış programına katıldı.

EN KAPSAMLI DÜZENLEME

Bakan Alım, 3600 ek gösterge hakkında memur sendikaları ile son bir toplantı yapacaklarını belirterek, “Bu toplantıda değerlendirmemizi yaparak bu ayın sonunda onu bitirmiş olacağız. Kamu işçisinin 3600 ek göstergeden faydalanması konusunda en kapsamlı düzenlemeyi yapacağımızı söz etmek isterim; bu ayın sonunda bitirmiş olacağız. Detayını o gün paylaşacağız” diye konuştu. Bakan, detayların akabinde hususun çabucak Meclis gündemine geleceğini söyledi.

KONTRATLI İŞÇİNİN TAYİN HAKKI GÜNDEMDE

Kontratlı işçinin tayin hakkı ve emeklilikle ilgili düzenlemeler konusunda da çalışma yaptıklarını belirten Vedat alım, “Küresel ölçekte yaşanan tedarik zincirlerinin kopması, bunların meydana getirdiği birçok diğer sebebin de eklendiği enflasyon ortamına karşı, Türkiye toplumsal siyasetleri devreye sokmakta tereddüt etmiyor. Adım adım bütün uygulanacak her şeyi gözden geçiriyoruz, bunları da adım adım uygulamaya sokacağız. Çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyon karşısında koruyacağız. Türkiye artık dünyanın her tarafına üretim yaparak mal, eser, hizmet satarak gücünü gösterecek bir haldedir ve karşısına çıkan bütün meseleleri yenebilecek bir ülkedir. Kimse telaş etmesin” tabirlerini kullandı.

İŞ YERİ İHMALİNE SIFIR TOLERANS

Bakan Alım, emekçi sıhhati ve güvenliğine ait, “Emeği korumak bizim birinci vazifemiz. İş yeri ihmallerine sıfır tolerans. Bu hususta emeği koruyacak, çalışanları koruyacak bütün önlemleri almak vazifemiz, uygulatmak da kontroller de bizim sorumluluğumuzdur. Can kaybına da imkan aralayacak bir kapı bırakmayacağız, bu hususta halimiz kesin. Kontrollerde de her evrede sorumluluğu üstleneceğiz, taviz yok” dedi.

Vedat Alım

‘Koruyucu önlemler alıyoruz’

Alım, yüksek enflasyona ait “Enflasyonun karşısında bilhassa çalışanlarımızı, emekçilerimizi, işçilerimizi, kamu çalışanımızı koruyacak önlemleri almak durumundayız. Çalışanlarımıza dönük gözetici önlemleri ortaya koymak zorundayız. Çalışmalarımızı bu tarafta ağırlaştırdık. Önümüzdeki 6 aylık enflasyon değerlendirmesi yaptığımız vakit çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyon karşısında koruyacak kapsamlı bir çalışma yapacağız. Minimum fiyattan verginin kaldırılması tarihi bir adımdır. Türkiye’nin konuştuğu, talep edilen bir konuyu gerçekleştirdik. Kimsenin telaşı olmasın. Çalışanlar, emeklilerimizi ve işçiyi koruyacak programı hazırlıyoruz, bununla da ilgili çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.