ABD’de gizemli hepatit olay sayısı 180 oldu

ABD Hastalık Denetim ve Korunma Merkezleri (CDC) dün yaptığı bilgilendirme açıklamasında, ülke çapında bilim insanlarının ve çocuk hekimlerinin hastalığın kaynağı konusunda çalıştığını söz ederek kaynağı bilinmeyen akut hepatit olayının 36 eyalette 180’e ulaştığını belirtti. CDC hadise sayısı konusunda “Bu, son iki hafta içinde inceleme altındaki hastalarda büyük bir artış üzere görünse de bunların büyük çoğunluğunun ‘geriye dönük’ hastalar olarak kabul ettiğimiz hastalar olduğunu anlamak önemlidir” dedi. Olayların hepsinin yeni olay olmadığı, çoğunlukla geriye dönük hadiseler olduğu vurgulanarak 5 Mayıs’ta açıklanan olay sayısının 109 olduğu belirtildi.

MEVT HADİSELERİ GERİLEDİ

Şubat 2022’den itibaren akut hepatite bağlı vefat olayı olmadığını belirten CDC, karaciğer nakli gerektiren hadiselerin 5 Mayıs’tan bu yana yüzde 15’ten yüzde 9’a gerilediğini tabir etti. Hastalığın kaynağı konusunda yürütülen çalışmayla, yaygın olarak hepatite (hepatit A, B, C, D ve E) neden olan kimi virüslerin test edilmesi ve dışlanması da dahil olmak üzere mümkün nedenlerin incelemeye devam edildiği tabir edildi. Çocukların neredeyse yarısında “Adenovirüs” (solunum yollarını ve bağırsak sistemini enfekte eden bir virüs) tespit edildiği ve bunun değerli bir ipucu olduğu vurgulandı.

CİLT VE GÖZLERDE SARI RENGE DİKKAT

CDC, 19 Mayıs tarihinde bir bilgilendirme toplantısı yapacağını belirterek “Çocuklarda şiddetli hepatitin az olduğunu unutmamak kıymetlidir. Bununla birlikte, ebeveynleri ve bakıcıları, hepatit semptomları (özellikle cilt yahut gözlerin sararması olan sarılık) hakkında bilgi sahibi olmaya ve rastgele bir kuşkuyla de olsa çocuklarının sıhhat hizmeti sağlayıcısına başvurmaya teşvik ediyoruz” tabirleriyle kamuyu uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.