ÂLÂ Parti’den Sivas’ta grevdeki çalışanlara takviye

İYİ Parti Kurumsal Bağlar Lideri Cihan Paçacı ve milletvekilleri grevdeki Kangal Termik Santrali çalışanları için dayanak çıkarması yaptı.

İYİ Parti Kurumsal İlgiler Lideri Cihan Paçacı ve milletvekilleri günlerdir grevde olan Sivas Kangal Termik Santrali çalışanları için takviye ziyareti yaptı. ÂLÂ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ve UYGUN Parti Genel Lider Danışmanı Celal Dağgez ile birlikte Kangal Termik Santrali emekçileri ile bir ortaya gelen Paçacı, çalışanların taleplerine dayanak verdi.

“BU TALEBİNİZ GERÇEKLEŞSE BİLE 3 AY SONRA YETMEYECEK”

Türkiye’nin ağır bir ekonomik bir krizden geçtiğini söyleyen Paçacı, “Bugün sizin burada yaşadığınız problem Türkiye’nin her yerinde yaşanıyor. Bugün bir ekip fiyatlar talep ediyorsunuz. Haklısnız bu talebinizde ancak inanın üç ay sonra talep ettiğiniz bu fiyatlarda yetersiz kalacak. Türkiye ekonomik kriz yaşıyor derken, herkesin anladığı şu, ‘benim cebimdeki para eksildi mi, eksilmedi mi?’ Arkadaşlar, TÜİK’in açıkladığı enflasyon yüzde 78 fakat sizin karşı karşıya aldığınız enflasyon oranı yüzde 300… ” dedi.

“PEYNİRİN KİLOSU 150 LİRA OLDUYSA BU SENİN GÜNAHIN DEĞİL”

Paçacı, Türkiye’de yaşayan herkesin son bir yıl içerisinde üç kat yoksullaştığını de belirterek şöyle konuştu:

* “Ben ekonomistim, altını çizerek söylüyorum sizin harcama kalemlerinize baktığımda yani elektrik, su, kira, besin faturalarınıza baktığımda bir evvelki yıla nazaran üç kat fakirleştiniz. İşte bu yoksullaşma münasebetiyle da haklı olarak, ‘cebimdeki para eksildi’ diyerek bir talepte bulunuyorsunuz. Peşinen talebinizin haklı olduğunu kabul ediyorum. Bu sorunu çözecek olan birinci derecede sorumlu iktidardır.

* İktidarın yapması gereken şeyde, bu işletmenin sahibi kimse onlarla birlikte bir formül bulup sizin taleplerinizi yerine getirmelidir. Arkadaşlar geçen sene peynirin kilosu 50 lira iken bu sene 150 lira olduysa bu senin günahın değil. Pekala bu fiyatları tekrar 50 liraya düşürme imkanları var mı, çok güç. O vakit ne yapacaksın? O vakit vatandaşın gelir düzeyini yükseltecek formüller üreteceksin. Yani senin maaşını yükseltecek. Diğer devası yok.”

İŞÇİLER YÜZDE 50 ARTIRIM TALEP EDİYOR

Kangal Termik Santrali’nde bir evvelki devir Tes-İş Sendikası ile patron şirket ortasında imzalanan toplu kontratla personeller şu anda minimum fiyatla çalışıyor. Minimum fiyata yapılan son artırımın akabinde patron şirket birinci olarak çalışanlara yüzde yirmi artırım teklif etmiş, mutabakat sağlanamayınca, ikinci görüşmede bu sefer çalışanlara yılbaşında yüzde 44 artırım yapma teklifinde bulunulmuştu.

Enflasyon artışıyla birlikte yılbaşında bile emekçiler alacakları fiyatın, taban değil sefalet fiyatı olacağını belirterek iş bırakmıştı. Ortalarında DİSK/Enerji-Sen üyelerinin de bulunduğu 460 personel yüzde 50 artırım talep ediyor.

Kangal Termik Santrali  2013 yılında AKP iktidarı tarafından özelleştirilirek, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye satılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.