Ali Babacan: Cumhurbaşkanlığını birinci çeşitte ve farkla kazanmalıyız

Muhalefette kimin Cumhurbaşkanı adayı olacağı bilmecesi sürüyor.

CHP, Düzgün Parti ve Saadet Partisi; Millet İttifakı’nın genişletilmesi için Demokrat, DEVA ve Gelecek Partisi önderleriyle birlikte hareket ederken peş peşe gerçekleşen görüşmelere karşın aday olacak isme şimdi karar verilemedi.

Cumhur İttifakı’nda ise aday çıkacak isim resmi olarak muhakkak oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aday olduğunu açıkladı.

Tüm bu gelişmelerin akabinde hususla ilgili tartışmalar devam ederken Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan, KRT TV ekranlarına konuk oldu.

“İlk cinste ve açık ortayla kazanacağız”

Babacan, altılı masanın Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda maksatlarının ortak olduğunu söyledi.

İlk çeşitte seçimi farkla kazanmayı düşündüklerini belirten Ali Babacan, “Cumhurbaşkanı adaylığıyla ilgili maksadımız ortak aday. Zira cumhurbaşkanlığını birinci çeşitte ve açık ortayla kazanmanın kural olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

“Adaylıkla ilgili bir şey konuşmuş değiliz”

Açıklamalarına devam eden Babacan, kelamlarını şu tabirlerle noktaladı:

“Cumhurbaşkanı adayının da o uzlaşmanın altına imzası gerekecek. Cumhurbaşkanı adayı altı genel liderden birisi olabilir yahut dışarıdan bir isim olabilir. Altılı masada bunların hiçbirisini konuşmuş değiliz. Şu isim olsun, bu isim olmasın diye bir kıymetlendirmemiz de altılı masada olmadı.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.