Artvin’de heyelan meydana geldi: TIR sürücüleri kayalıkların altında geçiş sırasını beklemek zorunda

Artvin’in Hopa ilçesi Karadeniz Kıyı Yolu Esenkıyı Tüneli mevkisinde meydana gelen ve 1 TIR sürücüsünün hayatını kaybettiği heyelanda yola düşen dev kayaların kaldırılması için çalışma yürütülüyor.

Sarp Hudut Kapısı’ndan geçiş yaparak Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine ulaşmak isteyen sürücüler de heyelanlı alanda uzayıp giden TIR kuyruğunda kaygılı bekleyişlerini sürdürüyor.

Otuz yedi yıldır TIR sürücülüğü yapan Sedat Yazıcı, yıllardır yaşadıkları heyelan riskini Cumhuriyet‘e anlattı.

‘EN AZ 100 ARAÇ KAYALIKLARIN ALTINDA BEKLİYOR’

Hala birçok sürücünün park yeri olmadığı için yol üzerinde beklediğini belirten Yazıcı, bu alanda durmaya mecbur olduklarını belirtti. Bölgede sırada bekleyen iki bin 300 aracın olduğunu anlatan Yazıcı, “Kayalıkların altında en az 100 araç var. Hepsi mecbur sıranın gelmesini bekliyorlar. Her yıl değil her altı ayda bir ölüyoruz. Biz bu bölgeyi biliyoruz, önlemimizi alıyoruz lakin bilmeyenler de var” sözlerini kullandı.

‘İNCE TAŞLAR VE KAYALAR GELİYOR ÜSTÜMÜZE, KORKUYORUZ’

Heyelanın sürücüler yoldan geçerken değil, uyudukları sırada meydana geldiğini aktaran Yazıcı, çekim yapmak istediği sırada jandarmanın da kendisini uyardığını söyledi.

Korktuklarını anlatan Yazıcı, kelamlarına şu halde devam etti:

“İnce taş geliyor evvel üzerimize, artçı diyoruz biz onlara. Sonra büyük kayalar geliyor, korkuyoruz. Hopa yolu yapıldığından beri söylüyoruz. Bu olay unutulacak lakin 5-6 ay sonra tekrar arkadaşlarımız ölecek. Bizden alınan paranın binde birini bizim için kullanmıyorlar. Bir banoya, tuvalet, çeşme bile yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.