Avrupa akıllı telefon pazarında satışlar 10 yılın en düşüğünde

Koronavirüs salgınıyla birlikte otomotivde patlak veren çip tedarik problemleri, akabinde tüketici elektroniğine de sıçramıştı.

Aylar geçmesine karşın çözülemeyen çip krizi, 2022’de de akıllı telefon pazarını etkilemeye devam ediyor.

Öte yandan, Çin’de yaşanan pandemi kısıtlamaları nedeniyle üretim ve tedarik süreçleri soruna giren akıllı telefon pazarı için güç günler kapıda.

Avrupa’da satışlar yüzde 12 düştü

Araştırma şirketi Counterpoint Research raporuna nazaran, Avrupa akıllı telefon pazarı yılın birinci çeyreğinde yüzde 12 düşerek yaklaşık on yılın en düşük düzeyine geriledi.

Araştırma şirketi; devam eden bileşen kıtlığının, Çin’deki koronavirüs karantinalarının, berbatlaşan ekonomik şartların ve Rusya-Ukrayna savaşının bu düşüşü tetiklediğini söylüyor.

Pazar başkanı Samsung’un sevkiyatları yılın birinci çeyreğinde yüzde 16 düştü. Tıpkı devirde Apple, yüzde 6’lık bir düşüş yaşadı.

Realme, sevkiyatlarda yıllık büyüme kaydeden birinci 5 içerisindeki tek üretici olarak kayıtlara geçti.

Counterpoint Research, Avrupa’daki akıllı telefon sevkiyatlarındaki düşüşün önümüzdeki çeyrek periyotlarda de devam edeceğini düşünüyor.

Analizler, 2022 yılı için satış beklentisini 1.33 milyara kadar düşürdü. Bu sayısı geçen yılın toplam satış adedinden daha az.

Yıl içerisinde yaşanacak gelişmelerin ışığında beklentilerin daha da düşebileceği belirtiliyor. Çin’in daha ne kadar sıkı karantina uygulayacağı, akıllı telefon pazarının gidişatına istikamet verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.