Avustralya’dan Fransa’ya 555 milyon Euro denizaltı mutabakatından cayma tazminatı

Albanese açıklamasında iki ülke ortasındaki caymadan kaynaklı diplomatik ve maddi sorun için “Adil ve eşitlikçi bir tahlile ulaşılmıştır” tabirlerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile mevzu hakkında daima görüştüğünü belirten Başbakan Anthony Albanese, bu görüşmeler sonucunda Avustralya ile Fransa ortasında ‘yeniden, daha güzel bir ilgi kurmanın samimi bir yolunu’ buldukları için Macron’a teşekkür etti. Albanese, 830 milyon Avustralya Dolarına (555 milyon Euro) denk gelen uzlaşma tazminatıyla birlikte evvelki hükümetin başarısız siyasetinin toplam maliyetinin 3.4 milyar Avustralya Doları olduğuna dikkat çekerek cayma kararı alan evvelki hükümeti eleştirdi.

Albanese, Avustralya’nın Aukus Muahedesi sebebiyle Fransa’yla denizaltı mutabakatından caymanın toplam maliyetinin Avustralya halkına 5.5 milyar Avustralya Doları maaliyeti olacağının öngörüldüğünü lakin ‘başarılı tazminat görüşmeleri’ sonrasında bu maliyetin 3.4 milyar Avustralya Doları’na kadar düşürüldüğünü belirtti.

ANLAŞMADAN NEDEN VAZGEÇİLDİ?

ABD, İngiltere ve Avustralya’nın İngilizce kısaltma isimlerinden oluşan AUKUS Muahedesi, 15 Eylül 2021 tarihinde bu üç ülkenin başkanları tarafından Pasifik bölgesinde Batı’nın varlığını artırmak ve güvenliği sağlama maksatlı imzalanmış üçlü bir güvenlik paktıdır. Muahedenin imzalanması sonrası Avustralya, ABD tarafından sunulan nükleer güçlü denizaltı almaya karar vererek daha evvel Fransa’yla yapılan mutabakattan vazgeçtiğini açıkladı. Fransa, bu iki ülkedeki büyükelçilerini geri çağırarak muahedeyi “Arkadan bıçaklama” olarak nitelendirmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.