Balıkçılık dönemi açıldı, Tuzla’da birinci ağı Lider Yazıcı attı

Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı da Tuzlalı balıkçılar ile ‘Vira Bismillah’ diyerek denize açıldı ve birinci ağı denize bıraktı. Ağlara takılan birinci balıklar ise palamut oldu. Balıkçı teknesinde açıklamalarda bulunan Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı,” Balıkçılarımıza güzel ve bol çıkarlar diliyoruz. Balık döneminin açılışı bizim ve balıkçılar için bir bayram üzeredir. Biz çağdaş Tuzla’yı inşa ederken, Marinamızı yaparken de en çağdaş balıkçı barınağını yaptık. Şu anda balıkçılarımız bu çağdaş balıkçı barınağından faydalanıyorlar” dedi.

2022-2023 Su Eserleri Av Dönemi 1 Eylül itibariyle başladı. Bin yıllık tarihi ile balıkçı kenti olan Tuzla’da, balıkçılar gemileri ile birinci balıklarını tutmak üzere denize açıldılar. Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı da Tuzlalı balıkçılar ile Vira Bismillah’ diyerek denize açıldı. Lider Yazıcı’ya toplumsal medya fenomenleri Ömer Başdoğan (Nalet Bebe), Mustafa Akan(Mus-Car) ve Reşat Hacıahmetoğlu eşlik etti. Lider Yazıcı, ‘Hayırlı, bereketli bir dönem diliyorum’ diyerek birinci balık ağını denize bıraktı. Ağlara takılan birinci balıklar ise palamut oldu. Gece boyunca denizde kalan balıkçılar, tuttukları bir palamudu pişirerek yediler.

“BALIK DÖNEMİNİN AÇILIŞI BİZİM VE BALIKÇILAR İÇİN BAYRAM GİBİDİR”

Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı,” Balık döneminin birinci dakikalarından itibaren denize açıldık. Birinci balığı tutacağız inşallah. Vira Bismillah dedik. Balıkçılarımıza iyi ve bol çıkarlar diliyoruz. Balık döneminin açılışı bizim ve balıkçılar için bir bayram üzeredir.  Burada yararları ile birlikte bizim sofralarımızı süsleyen balıkları inşallah tutacaklar. Bu dönem da iyi ve bol bereketli geçer. Tuzla, İstanbul’un doğu yakasıdır fakat mazisinde balıkçılık olan, bin yıllık bir geleneği olan, hayat üslubu hem de ekonomik katma paha olarak karını insanların sağladığı bir balıkçı kasabasıdır. Biz de çağdaş Tuzla’yı inşa ederken, Marinamızı yaparken de en çağdaş balıkçı barınağını yaptık. Şu anda balıkçılarımız bu çağdaş balıkçı barınağından faydalanıyorlar. Tuzlamızın geçmişten gelen bu geleneğini devam ettiriyoruz. Dönemin açılışını yapıyoruz” dedi. 

“DENİZLERİMİZDEKİ EKOLOJİK DENGEYİ KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

Deniz ve etraf kirliliğinin ehemmiyetinden bahseden Lider Yazıcı,” Bir mevzunun dikkatini çekmek istiyorum. Denizlerimizdeki ekolojik dengeyi korumak, ferdi ve toplumsal olarak hepimizin vazifesidir. Hiçbir atığımızı denize atmayalım. Bilhassa de plastiklerin asla denize atılmaması lazım. Bunlar hem ekolojiyi bozuyorlar. Deniz altındaki bitkilerin ömrünü bozdukları üzere karasal ömrü ve tüm gezegenimize yayılan önemli bir çevresel soruna yol açıyor. Bu farkındalık için bilhassa buradayız. Denizlerimizi koruyalım. Denizlerimizde hayat bol ve bereketli olsun.  Canlılar bol olsun. Bunlar tutulsun ve sofralarımızı süslesin” dedi.

“İLK SEFER BU TÜRLÜ BİR TECRÜBE YAŞAYACAĞIM”

Başkan Yazıcı ile birinci ağı denize bırakan Toplumsal Medya Fenomeni Mustafa Akan,” Bugün Tuzla Belediye Liderimiz Şadi Yazıcı’nın daveti üzerine av dönemini açmaya geldik. Çok memnunum. Birinci kere bu türlü bir tecrübe yaşayacağım. Daha evvelce olta ile deneyimlerim oldu ancak profesyonel manada birinci kere av dönemini açma fırsatı buldum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.