“Bataklık Operasyonu” davasında orta karar

 Kamuoyunda “Bataklık” ismi verilen operasyonda yakalanan ve “suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama ve uyuşturucu ticareti” cürümlerinden haklarında dava açılan örgüt kurucuları Çetin Gören ile Nejat Daş’ın da ortalarında bulunduğu 10’u tutuklu 73 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı.

Mahkeme Lideri Hasan Şatır, evvelki celse alınan orta karar gereği dava belgesine gelen evrakı okudu.

Hazine ve Maliye Bakanlığının cürümden ziyan gördüğü gerekçesiyle davaya katılma talebinde bulunduğunu aktaran Lider Şatır, buna ait beyanda bulunmaları için taraflara kelam verdi.

Sanık ve avukatları, dava konusu aksiyonlardan Bakanlığın direkt ziyan gördüğüne ait dava evrakında kanıt bulunmadığını belirterek talebin reddedilmesini istedi.

Örgüt yöneticiliğiyle suçlanan sanıklar Gören ve Daş da uzun müddet tutuklu bulunduklarını, bu durumunun ileride telafisi mümkün olmayan mağduriyetleri beraberinde getireceğini savunarak tahliyelerini talep etti.

Ardından savcı ve sanık avukatlarının taleplerini alan mahkeme, orta kararını açıkladı.

“Suçtan direkt ziyan görmediği” gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığının davaya katılma talebini kabul etmeyen mahkeme, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına hükmederek, duruşmayı 8 Eylül’e erteledi.

İDDİANAME

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2 sanık örgüt kurucusu ve elebaşı, 5 sanık örgüt yöneticisi, 53 sanık örgüt üyesi, 13 sanık ise örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmekle suçlandı.

Örgüt elebaşları olarak gösterilen sanıklar Nejat Daş ve Çetin Gören’in, “suç işlemek gayesiyle örgüt kurmak” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı pahalarını aklamak” hatalarından cezalandırılması istendi.

Bu kapsamda, Daş ve Gören’in 60’ar kere “zincirleme olarak hatadan kaynaklanan mal varlığı pahalarını aklamak” kabahatinden 450’şer yıldan 1470’er yıla kadar, “suç işlemek maksadıyla örgüt kurmaktan” ise 5’er yıldan 12’şer yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları talep edildi.

İddianamede “örgüt yöneticisi” olarak gösterilen sanıklar Cemal Deniz Şahan, Perry James Young, Handan Kaymaz, Halil Arslantaş ve Uğur Bülent Göçer’in de tıpkı cürümlerden cezalandırılmaları istendi.

Sanıklar ortasında yer alan eski emniyet müdürü Necmettin Yüksek hakkında da “suçtan kaynaklanan mal varlığı pahalarını aklamak” ve “suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte üye olmak” cürümlerinden 8 yıl 6 aydan 20 yıla kadar mahpus talebinde bulunuldu.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.