Beşiktaş Lideri Ahmet Parıltı Çebi için disiplin sevki talep edildi

Beşiktaş Lideri Ahmet Işık Çebi’nin, 28 Mayıs’ta düzenlenen olağan mali genel heyet toplantısında tenkitlere verdiği karşılığın akabinde kullandığı kelam gündem oldu.

Ahmet Parıltı Çebi, Tamer Mert tarafından kendisine yönelik yapılan tenkitlere karşılık verdikten sonra kürsüden inerken “Allah senin belanı versin” demişti.

Beşiktaş Postası‘nın haberine nazaran, Ahmet Işık Çebi’nin bu hareketi nedeniyle idare ve divan konseylerinden disipline sevk talebinde bulunuldu. Haberde, Beşiktaş Divan Üyesi Tunga Fişekçioğlu’nun Çebi hakkında Beşiktaş Jimnastik Kulübü tüzüğünün 47 unsuru mucibince Disiplin Konseyine sevk eilmesi için talepte bulunduğu kaydedildi.

YALÇIN KARADENİZ EMSAL OLARAK GÖSTERİLDİ

Yapılan talepte, Beşiktaş eski divan lideri Yalçın Karadeniz’in, Beşiktaş Kontrol Heyeti ve üyelerinin talebi doğrultusunda mali durum nedeniyle tenkit nedeniyle Disiplin Konseyi’ne sevk edilerek, kınama cezası aldığı hatırlatıldı.

Tunga Fişekçioğlu’nun Ahmet Parıltı Çebi hakkındaki disiplin sevki başvurusu şu halde:

“Sayın BJK İdare Şurası,

Kulübümüzün 28 Mayıs 2022 tarihinde yapılan Olağan İdari ve Mali Genel Konseyinde Beşiktaş JK İdare Konseyi Lideri Sn. Ahmet Parıltı Çebi, BJK kongre üyesi Sn. Tamer Mert’e, ‘Allah Belanı Versin’ formunda bağırıp lanet okumuştur. Bu olayın, milyonların gözü önünde, canlı yayında cereyan etmesi hem kendisine hakaret edilen üyenin hem de mensubu olduğumuz topluluğun onur ve saygınlığına ziyan vermiştir. Bu sebeple, üyeye karşı yapılan bu hakaret, yalnızca Sn. Tamer Mert’e karşı yapılan bir aksiyon değildir.

Üzülerek belirtmek isterim ki, bu küçük düşürücü aksiyon, yalnızca Beşiktaş’ın değil, ne yazık ki Türk Spor tarihi kayıtlarına da geçmiştir. Göğsünde Ayyıldız armasıyla, bir asırdan uzun bir müddettir var olan güzide kulübümüzün başkanlık makamı mertebesinde, bugüne kadar görülmemiş bir form ve üslupla söylenen bu kelamlar, kulübümüzün hukukî kişiliğine de ziyan verici ve telafisi mümkün olmayacak bir hal yaratmıştır.

Buna nazaran Sn. Ahmet Işık Çebi için tüzüğümüzün;

Madde 47. a-c-d ve f hususları mucibince Disiplin Şurasına sevk edilmesi için gereken sürecin yapılmasına, Disiplin Şurasına yapılması gereken sevkin yapılmaması halinde, yalnızca tüzükte kanunun emredici kararlarınca karşılığı olan bu aksiyonların uygulanmasının engellenmesinden sorumlu olmayacağınızı birebir vakitte, bundan sonraki lider ve idare şuralarına da ‘Allah Belanızı Versin’ ve gibisi telaffuzlarının oluşmasından da sorumlu olacağınızı, Süleyman Seba ve Baba Hakkı‘nın ruhlarına hürmet duyan bir divan heyeti üyesi olarak sizlere üzülerek hatırlatmak isterim. Bu duruma emsal olarak BJK Divan Şurası eski Lideri Yalçın Karadeniz’in, BJK Kontrol Konseyi ve üyelerinin talebi doğrultusunda, sarf ettiği kelamlar nedeniyle, Disiplin Konseyi’ne sevk edilerek kınama cezasını hatırlatmak isterim.

BJK Derneği kamu faydasına dernek statüsünde olup öbür tüm spor kulüpleri üzere 4721 Sayılı Türk Uygar Kanunu 2.kısım hukuksal şahıslar başlıklı 2.bölümünde yer alan Dernekler ve 5253 numaralı dernekler yasası ile belirlenmiş düzenlemelere nazaran yönetilir.

Yine 4721 numaralı Uygar Yasanın 71. unsuruna nazaran “üyeler dernek tüzüğüne uymak ve derneğe sadakat göstermekle yükümlüdürler.” formunda bir düzenleme bulunmaktadır.

Aynı yasanın 58.maddesinende dernek tüzükleriyle ilgili düzenleme yapılmış olup, 2.fıkrasında da dernek tüzüğünün kanunun emredici kararlarına karşıt olamayacağı emredilmiştir.

Bu durumdan yola çıkarak, daha evvel verilen cezalar da göz önüne alındığında, 5237 numaralı TÜRK CEZA KANUNUNUN temel prensip ve kararlarına nazaran Adalet ve kanun önünde eşitlik unsurunun de çiğnenmemesi ismine gereği için bilgilerinize, arz ederim.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.