Bodrum’da bayram yoğunluğu başladı

Tatil cenneti Bodrum’da bayram hareketliliği başladı.

Yaz döneminin başlaması ve Kurban Bayramı tatilinin yaklaşmasıyla, tatilciler kente yöneldi.

Bayramda yüzde 100 doluluk bekleniyor

Otellerde doluluk, yüzde 80-90’a ulaşırken, bu oranın bayrama kadar yüzde 100’e çıkması bekleniyor. Bayram tatili boyunca oluşabilecek yoğunluğa karşı önlemlerin alındığını belirten Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras, kentte gerekli hazırlıkların tamamladığını söyledi.

“Fiyatlar nedeniyle tatil, ulaşılması güç bir bahis haline geldi”

Bayramda kentteki yükün arttığını vurgulayan Aras, “Bizim bayram müddetlerinde yükümüz çok artıyor lakin gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, burada hoş bir tatil yapsınlar. Hoş bir bayram geçirsinler lakin şunu görüyorum; Ramazan Bayramı’nda o kadar bir yoğunluk olmamıştı. Bu bayramda da artan fiyatlar nedeniyle tatil ulaşılması sıkıntı bir husus haline geldi. Yoğunluk bekliyoruz lakin eski bayramlar kadar ağır olmayacağını düşünüyoruz” dedi.

“Rezervasyonsuz gelmemeleri konusunda uyarıyoruz”

Tatil için her bütçeye uygun işletme olduğunu belirten Bodrum Otelciler Derneği Genel Sekreteri ve turizmci Yiğit Girgin de “Kurban Bayramı öncesinde yerli turist hareketliliği hissediliyor. Otellerde şu an doluluk yüzde 80 ve 90 civarlarında. İşletmeler, son kalan yerleri de satmak için uğraş gösteriyor. Üst segment otellerde doluluk yüzde 100’e ulaştı. Talep yüksek ve son dakika rezervasyonları için yer bulunuyor ama her vakit olduğu üzere bu sefer de konuklarımızı bölgeye rezervasyonsuz gelmemeleri konusunda uyarıyoruz” dedi.

“Bodrum her kesite hitap ediyor”

Bodrum’daki fiyat aralıklarını da hatırlatan Girgin, “Şu an hem yerli turistin alana inmesi hem de yabancı turistin gelmesiyle durum olumlu seyrediyor. Bodrum’da sanatsal, kültürel ve cümbüş hayatına yönelik aktiflik çok fazla yapılıyor. Oteller kendi programlarını otel içerisinde gerçekleştiriyor. Kentin birçok noktasında sanatsal aktiviteler sürüyor. Dolu dolu bir bayram, Bodrum’a gelenleri bekliyor. Bodrum her sene farklı fiyatlar üzerinden magazinde konuşulsa da Bodrum, her bölüme hitap eden konaklama, yiyecek, içecek ve cümbüş bölümü anlayışa sahip” sözlerini kullandı.

“Rezervasyonsuz yerli turist araçlarında tatil geçirmek zorunda kalmıştı”

Bayram tatili boyunca çeşitli otel ve yerlerde konserler olacağını söyleyen turizmci ve iş insanı Zeynel Kılınç da “Bayram her yıl olduğu üzere bu sene de Bodrum’da, çok önemli bir talep oluştu. Bodrum’daki işletmelerimizin tamamı yüzde 100 doluluğa ulaştı. Yerli turistin gelmeden evvel kesinlikle rezervasyon yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. 2019 yılında bu hususta kimi sıkıntılar yaşanmış, Bodrum’a rezervasyonsuz gelen yerli turistlerin birden fazla araçlarını içerisinde tatil geçirmek durumunda kalmıştı. Bu tıp durumlar yaşanmaması için rezervasyon yapılması konusuna bilhassa dikkati çekiyoruz” halinde konuştu.

“60 iç 80 dış sınır uçuşu bekliyoruz”

Yılın birinci 6 ayındaki yükselişin bayramla süreceğini lisana getiren TAV Milas-Bodrum Havalimanı Genel Müdürü İclal Kayaoğlu da “Pandemi sonrası süratli bir toparlanma görüyoruz. Döneme uygun bir başlangıç yaptık. Yılın birinci 6 ayında iç ve dış sınırlarda gelen ve giden olmak üzere toplamda 1 milyon 395 bin yolcuya hizmet verdik ve 2019 yılının yüzde 85’ine ulaştık. Bir aksilik olmazsa yılın kalanında da emsal bir yoğunluk bekliyoruz. Okulların kapanması ile iç çizgi yolcu trafiğimize yüzde 30 civarında müspet istikamette bir tesiri oldu. Bayram trafiğimiz de tıpkı süratle devam edecek. Bayram müddeti boyunca geliş-gidiş toplam 60 iç çizgi, 80 dış çizgi uçuşu bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.