CHP, İmamoğlu ile Yavaş modelini ocak ayında halka sormuş

Eray Görgülü

CHP’nin belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın Altılı Masa içerisinde yer aldığı modeli Ocak ayında halka sorduğu öğrenildi. CHP’li yetkili, “Kemal Kılıçdaroğlu zaten rahatlıkla kazanıyordu, bu modelle de kayda değer bir oy artışı geldiğini ölçtük” dedi.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını belirlemeye yönelik toplantısı sonrasında İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in masadan kalkmasıyla başlayan kriz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Altılı Masa’ya dahil edilmesiyle çözülmüştü. Geçiş Sürecinin Yol Haritası’nı kamuoyuna duyuran Millet İttifakı, İmamoğlu ile Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olması konusunda uzlaştı.

CHP, ocak ayında anket yaptırmış

Altılı Masa’daki krizin önüne geçen formüle ilişkin hem CHP’den hem de İyi Parti’den “Biz önerdik” şeklinde açıklamalar gelirken, CHP’nin Ocak ayında bu konuda bir anket yaptırdığı ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, CHP’li kurmaylar altı liderin yanı sıra iki büyükşehir belediye başkanının kampanya ve seçim sürecinde aktif olduğu bir model üzerinde uzun süredir çalışıyordu.

İki başkanın Kılıçdaroğlu’na destek olacağı ve sahada seçmene hitap edeceği bir senaryo üzerinde çalışan CHP’li yetkililer bu modeli Ocak ayında bir anketle halka sordu. Çalışma sonucunda kayda değer bir oy artışı tespit edildi. 

“Pek çok senaryo ve simülasyon çalışmaları hazırdı”

Çalışma ile ilgili bilgi veren CHP’li bir yetkili, şu ifadeleri kullandı: “CHP mutfağında, altı lider ve iki büyükşehir belediye başkanının da kampanyada ve seçim sürecinde aktif olduğu model dahil pek çok senaryo ve simülasyon çalışmaları hazırdı. Bu simülasyonların kamuoyu araştırmaları ile ölçümü de yapıldı. Ocak ayında bu senaryoyu içeren bir kamuoyu araştırması da yapılmıştı. Bu modelle, özellikle kararsız seçmenlerin desteğinin de arttığı ve kayda değer bir oy artışı getirdiği ölçüldü. Millet İttifakı’nın adayına oy verme önünde, ‘aday beğenmeme’ tavrı kesilmiş oldu.

Kararsız seçmenin desteğinin arttığı görüldü

Kriz sonrasında söz konusu formülün CHP ve İyi Parti Grup başkanvekilleri tarafından teknik olarak detaylandırıldığını kaydeden yetkili, şöyle devam etti: “Mevcut model tüm liderlere sunuldu. Kampanyadaki birlikte çalışma görüntüsünün siyasi etkisi üzerinde mutabakat olunca, geçiş süreci konusunda liderler arasında anlaşma sağlandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, bu model öncesindeki kamuoyu araştırmalarında da zaten rahat bir şekilde kazanıyordu. Ancak bu modelle, özellikle kararsız seçmenin desteğinin de arttığı ve kayda değer bir oy artışı getirdiği ölçüldü.

Millet İttifakı’nın adayına oy verme önünde, ‘aday beğenmeme’ tavrı kesilmiş oldu. Herkesin desteklediği siyasi partinin liderini ve anketlerde popülarite olarak önde çıktığı görülen iki büyükşehir belediye başkanını görebileceği bir model kurulmuş oldu.

Hepsi birbirinden değerli altı siyasi lider ile birlikte, kamuoyunda beğenisi yüksek ve güncel olarak icra makamında olan iki büyükşehir belediye başkanı da cumhurbaşkanlığı seçim sürecine güçlü bir şekilde dahil edilmiş oldu. Eski başbakanın, eski bakanların olduğu kadro daha da güçlendirilmiş oldu. İktidar kanadından ‘bunlar devleti yönetemez, kadroları yok’ eleştirileri tamamen yok edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir