Depremin yıktığı tarihi Uzun Çarşı hayata dönüyor

Depremlerin vurduğu Hatay’ın Antakya ilçesinde bölgenin en işlek yerlerinden biri olan, tarihi 12’nci yüzyıla dayanan Uzun Çarşı’da 2 bin 500 dükkandan 600’ü yıkıldı.

3,5 kilometre uzunluğundaki çarşıda normale dönüş için çalışmalar sürerken kente dönen esnaf da dükkanlarını açmaya başladı.

Çarşıda su ve elektrik sorunuyla ilgili yapılan çalışmaların tamamlanmasının ardından 400 esnaf iş yerini faaliyete geçirdi.

Uzun Çarşı’nın bir bölümünün sınırları içerisinde kaldığı Habib-i Neccar Mahallesi’nin muhtarı Fuat Gövce, “6 Şubat depremlerinden önce çarşımız herkese açıktı. Depremden sonra iş yerlerinin yüzde 90’ı hasar gördü. İnsanlarımız şehir dışına gitti. Geri dönmeye başladılar. Esnafımız iş yerlerini açtı. Burada İbrahim Ethem Hazretleri’nin yaptırdığı Mahremiye Camisi de vardı. Deprem esnasında yerle bir oldu. Şu an o haliyle duruyor. Su ve elektrik sorunumuzun halledilmesiyle esnafımız tekrar dönüş yapıyor. 400 dükkanımız şu anda açık ve çarşıya gelenlere hizmet veriyor” dedi.

Uzun Çarşı Dayanışma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı, 41 yıllık dondurma ustası Mehmet Hançer Gündüz de  depremin ardından esnafın çoğunun istemeyerek kentten ayrıldığını söyledi. Gündüz, “Çarşımızın tekrar hayata geçmesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir