Ev sahiplerinden yüksek kira için yeni yöntem! Eşyalı olarak vermeye başladılar

Ev sahiplerinden yüksek kira için yeni yöntem! Eşyalı olarak vermeye başladılar

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, çeşitli sebeplerden dolayı yurtta kalmak istemeyen öğrenciler de ev arama telaşına girdi. Hem pandemi koşulları hem de artan talepler nedeniyle kira fiyatları yükselişe geçerken, ev sahiplerinin evlerini yüksek fiyattan kiraya vermek için uyguladıkları yöntem şaşırttı. Dairelerine eşya dolduran ev sahipleri, bu yöntemle kira fiyatlarını yükseltmeye çalışıyor.

“ARTAN TALEP ÖĞRENCİLERİ ZORA SOKTU”

Milyonlarca öğrencinin beklediği üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Öğrenciler için ise barınma telaşı başladı. 8 milyona yakın öğrenci için şimdi de barınma telaşının başladığına değinen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “KYK mevcut yurt kapasitesi 700 bine ulaşmasına rağmen, yükseköğretimde eğitim gören 207 üniversitede 8 milyona yakın öğrenci için yetersiz kalabiliyor. Bu durumda öğrenciler özel yurt yada kiralık dairelere yönleniyor. Lakin pandemi döneminde kapanmak zorunda kalan yurtların yanı sıra kiralık daire arzında yaşanan problemler de öğrencilerin telaşını artırıyor. Yerleştirme sonuçların açıklanmasının ardından Türkiye genelindeki ofislerimize yoğun olarak kiralık daire talepleri geliyor. En çok yoğunluk İstanbul‘da yaşanıyor” dedi.

Ev sahiplerinden yüksek kira için yeni yöntem! Eşyalı olarak vermeye başladılar

“EBEVEYNLERİN ÖNCELİĞİ YENİ DAİRE”

Özelmacıklı, “Farklı illerden gelen ve arkadaş çevresi henüz oluşmamış kişiler ilk yıllarda yurtları tercih ederken, sonraki senelerde kiralık eve çıkmayı arzu ediyorlar. Farklı üniversiteleri tercih edenler, ortak ulaşım noktalarında konaklamayı tercih ediyorlar. Öğrenciler, merkezlerden çok uzaklaşmadan, yemek ihtiyaçlarını da çözebilecekleri, sosyal çevre ve fiyat kriterlerine göre araştırma yapıyorlar. Ebeveynlerin önceliği ise yeni daire, güvenlik ve ulaşım” dedi.

“1+1 ve 2+1’LER YOĞUN TALEP GÖRÜYOR”

Kiralık daire bulmada yaşanan problem nedeniyle çocukları için ev alıp, mezuniyet sonrasında satışa tekrar çıkarmayı düşünen aileler olduğunu belirten Özelmacıklı, “Daire özellikleri açısından da 1+1 ve 2+1 daireler daha yoğun talep görüyor. Aileler tarafından çok tercih edilmeyen, giriş yada bodrum katlardaki küçük metrekareli daireler öğrenciler için öncelikli tercih. Eşyalı daireler ise daha hızlı kiraya veriliyor. Bu dönemde bazı mal sahipleri dairelerini eşyalı hale getirerek, öğrencilere daha yüksek fiyatla kiraya vermeyi tercih ediyor. Hatta satılık daireler bile bu dönemde kiralık olarak değerlendirilmeye başlandı” dedi.

Ev sahiplerinden yüksek kira için yeni yöntem! Eşyalı olarak vermeye başladılar

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.