Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak Bakımı
Ayak Bakımı

Ayaklarımız özellikle kış mevsiminde kalın botlara ve aralıksız giyilen çoraplara maruz kalarak gün süresince havasız kalabilir. Hava almayan ayaklarda mantar gibi hastalıklar büyüyerek ayak kokusu, topuklarda çatlama gibi meselelere yol açabilir. Ayaklarımızı sıhhatli ve pürüzsüz hale getirmek istiyorsanız kesinlikle bakım yapmalısınız. Üstelik bu bakımı kendi konutunuzda da yapabilirsiniz. İşte konutta ayak bakımı yapabilmek için öğrenmeniz gerekenler…

Yaz mevsimi gelip çattığında ayak bakımımıza daha çok zaman ayırırız. Sandalet, terlik ve sarih kunduralar bu mevsimin olmazsa olmazıdır. Bakımsız ayaklar estetik açıdan güzel görünmezler ve rahatsız edici bir görünüm sergilerler. Bakımlı ayaklar bunun aksine şahane bir görünüm yaratır. Kuaförde müddet kaybetmek istemiyorsanız konutta yapacağınız pedikür harekâtı ile ayaklarınızın son derece bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik hem daha uygun bütçeli hem de daha hijyenik olacağı barizdir. Peki konutta ayak kaımı nasıl yapılır?

KONUTTA AYAK BAKIMI

1.Öncelikle bir kovaya sıcak su doldurun. Bu suyun içerisine vasati 3-4 yemek kaşığı karbonat ilave edin. Ayaklarınızı 20 dakika bu suyun içinde bekleterek etlerinizin yumuşamasını sağlayın.
2.Ayaklarınızın tüm bölgesini havlu takviyeyi ile kurulayın. Tırnaklarınızı istediğiniz ebatta kesin. Tırnaklarınızı kestikten sonra pedikür makası takviyeyi ile tırnak kenarınızdaki etleri kesin.
3.Tırnaklarınızdaki katikülleri minik tahta parçası ile itebilirsiniz.
4.Ayak topuklarınızı topuk taşı ile ölü tenlerden temizletin.
5.Son olarak oje sürmek sizin tercihiniz olacaktır. İşte konutta pedikür harekâtı bu kadar kolay.

KONUTTA TIRNAK BAKIMINDA PÜF NOKTALAR

1.Her duşa girdiğinizde kesinlikle ponza taşını topuklarınıza sürerek ölü tenlerin atılmasını sağlayın. nazikce uygulamak tende yıpranmaya neden olmayacaktır. Topuğunuzda oluşan çatlaklarla oynamamaya itina gösterin. Ölü teninizi cetmeye çalışmayın.
2.Gün içerisinde hep bir koşuşturmaca içinde iseniz her gün aynı pabucu giyinmeyin. Kunduralarınızın müsait bir alanda hava almasını sağlayın. Ayaklarınız için pamuklu çoraplar seçiminiz olsun. Gün içerisinde terleyen ayaklar hava almayınca bakterilerin üremesine ve muhtelif tırnak hastalıklarının oluşmasına imkân sağlayabiliyor. Bu sebeple ayağınıza seçeceğiniz kunduranın hava alır olması ayaklarınızın çok terlemeyerek bakterilerin ve makûs kokuların yaradılışını ortadan kaldıracaktır.
3.15 günde bir peeling yapabilirsiniz. Peeling ölü tenleri ciltten temizleterek yeni hücrelerin yaradılışını sağlar.
4.Tırnak etlerinizi gerekmediği sürece kesmemeye dikkat edin. Sarih yaraların ve cerahatlerin oluşmasına neden olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir