Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cildiniz parlak olsun, canlı gözüksün, yanılgısız olsun istiyorsunuz.Peki, bu istekleri satın aldığınız kremler ve maskeler tek başına yerine getirebiliyor mu? Hoş bir cilt için konutta kendi imkânlarınızla da bakımınızı yapabilirsiniz.

Cilt bakımının ilk maddesi cildin her daim pak yakalanmasıdır. Makyaj yapmıyorolsanız dahi günlük yaşamda lekeli havadan negatif etkilenen cilt her akşam arınılmalıdır. Nasıl ki konuta geldiğinizde ellerinizi sabunlayıp deviriyorsanız, cildinize de her zaman aynı hassasiyeti göstermeniz gerekiyor. Bu arınma operasyonu için illa kimyevi piyasa mahsulleri koşul değildir.

Arınma jellerine muadil olarak konutta hazırlayabileceğiniz kolay bir tasvir bulunuyor. Yarım limonun suyu, suratınızı arınmaya büyük miktarda takviyeci olur. Şayet duyarlı bir cilt yapınız varsa, limon suyunun içine bal ilave ederek içeriğini yumuşatabilirsiniz. Karışımı pamuk desteğiyle cildinize hafifçe bastırarak sürün. Bu bakım usulü cildinizi serinletebilecek ve canlandırabilecektir.

Natürel peeling

Peelingin emeli ciltteki ölü teni atarak parlak bir görünüme kavuşturmaktır. Bunun için kullanabileceğiniz ürüniseher konutta bulunan toz şekerdir. 2 tatlı kaşığı toz şekere bir ölçü zeytinyağı dolaştırarak elde ettiğiniz karışımı elinizle cildinize uygulayabilirsiniz. Bu harekât sırasında cildinizi çok yormadan hafifçe bastırmanız ehemmiyetli. Toz şekerin taneleri cildinizi canlandırırken zeytinyağı kaybedilen nemi sağlayacaktır. Şayet çok kuru bir cilde sahipseniz peeling uygulamasını çok sık yapmamanızı öneri ederiz.

Salatalık

Aşinayı gibi salatalık su oranı çok yüksek bir gıdadır. Lezzetinin yanında, mucizevi derecede sıhhatli bir bakım mahsulü olarak da kullanılabilmektedir. Salatalığın suyunu sıkıp bir pamuk desteğiyle cildinizi arınarak ıslatabilirsiniz. Bunun yanında suyunu tamamen çıkarmak yerine salatalığı rendeleyip püre haline getirebilir, suratınıza maske olarak sürüp 10 dakika bekledikten sonra suyla arınabilirsiniz. Salatalık kapsadığı vitaminler sayesinde cildinize taze bir görünüm sağlayacak ve gereken nemi geri kazandıracak.

Bal tarçın ikilisi

Bal ve tarçın toplandıklarında mucizevi bir cilt bakım mahsulü oluşturur. Takribî 2 tatlı kaşığı bala bir ölçü toz tarçın ilave edin, iyice karıştırıp arınılmış suratınıza masaj yaparak uygulayın. 10 dakika suratınızda bekleyen karışımı ılık su ile usulca arının. İlk seferde dahi cildinizin pamuk gibi olduğuna ve kumpaslı yaptığınızda suratınızdaki sivilcelerin iyileşmeye başladığına tanıklık edebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir