FBI’ın Trump’ın meskenine baskını gündemden düşmüyor: Dikkat çeken argüman

ABD’nin eski lideri Donald Trump’ın Florida’daki malikanesine geçen haftalarda düzenlenen FBI baskını sonrasında Trump’tan çok sert karşılık ve suçlama geldi.

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) ülkenin eski lideri Donald Trump’ın Florida’daki malikanesine düzenlediği baskın ve yaptığı arama sonrasında Trump’tan çok sert açıklamalar geldi. FBI casuslarının kimileri “çok gizli” ibaresiyle işaretlenen 11 set belgeyi ele geçirmesinin akabinde Trump, FBI’ı suçladı ve kendisini makus göstermek için FBI’ın uyguladığı taktiği kamuoyu ile paylaştı.

Trump, “FBI beni dağınık ve hatalı göstermek için Mar-a-Lago’daki malikanemde çekilen fotoğrafları kamuoyu ile paylaştı. FBI casusları taammüden evrakları ve dataları yere saçtı. Güya bunları ben etrafa atmışım üzere bir algı yaratmak istediler” yorumunu yaptı.

Trump’ın lüks konutuna yapılan baskın milletlerarası kamuoyunda gündem oldu.

Twitter ve Facebook’tan engellendikten sonra Truth Social isimli toplumsal medya platformunu kuran Trump, “Dosyaların yere dağınık bir biçimde dağıtıldığı fotoğraf ile ilgili bir baş karışıklığı var. FBI’ın benim meskenime yaptığı baskında bütün dünyaya bunu göstermek istediler. Lakin bu yanlış. O belgeleri karton kutulardan çıkararak halıların üzerine döktüler ve güya büyük bir bir şey bulmuş üzere yaptılar. Bunları ben dağıtmadım, onlar dağıttı. Algı karıştırıcı bir durum” dedi.

ABD Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı fotoğraflarda 2019 yılında yayınlanmış Time mecmuasının çerçeveli bir kopyasının da bulunduğu görülürken, birtakım belgelerin çok hassas bilgiler içerdiği de kaydedildi. Trump’ın lüks meskeninde FBI 11 set “çok gizli” ibareleri belgeye erişmiş ve bu evraklardan kimilerinde nükleer silahlarla ilgili bilgiler olduğu tez edilmişt.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.