Fildişi Kıyısı’ndan Mali’ye davet: Askerlerimizi özgür bırakın

Fildişi Kıyısı Cumhurbaşkanlığı tarafından başşehir Abidjan’daki Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısının akabinde yapılan açıklamada, Fildişili askerlerin “haksız yere gözaltına alındığı” belirtildi.

Gözaltına alınan askerlerin Fildişili ordusunda nizamlı olarak kayıtlı olduğu ve Ulusal Dayanak Ögelerinin (NSE) operasyonlarının bir modülü olarak Mali‘ye gittikleri kaydedilen açıklamada, “Bu bilgilerin ışığında, Ulusal Güvenlik Konseyi, Malili yetkilileri, haksız yere gözaltına Fildişili askerleri derhal hür bırakmaya çağırıyor” denildi.

Açıklamada, birlikteki hiçbir Fildişili askerin Malili yetkililerin sav ettiği üzere silah ve savaş mühimmatına sahip olmadığı tabir edildi.

Askerlerin Mali’ye varması üzerine, 8’nci rotasyonun bir modülü olarak, birliğin vazife buyruğunun bir kopyasının, Mali havaalanı yetkililerinin yanı sıra Dışişleri Bakanlığı ve Mali Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı‘na gönderildiği aktarıldı.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, olaya ait yaptığı açıklamada, gözaltına alınan askerlerin ülkedeki BM Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’nun (MINUSMA) resmi olarak bir modülü olmamasına karşın, NSE’lerin gönderilmesinin “barışı muhafaza misyonlarında yaygın bir uygulama” olduğunu belirtti.

Mali askeri hükümeti, 10 Temmuz’da ülkeye gelen 49 Fildişi Kıyısı askerini, “görev buyruğu olmaksızın” savaş silahları ve mühimmat tuttuklarını argüman ederek, “paralı askerler” olarak yargılanması için başşehir Bamako’da gözaltına almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.