Fıstıkta artırım oyunu

İç Antep fıstığının toptan fiyatı, birtakım stokçu tüccarların uyguladığı artırım oyunuyla bir anda 430 liraya tırmandı.

Ekonomik krizin yol açtığı artırım sağanağı fırsatçılara büyük çıkar kapısına dönüştü. 200 lira olması gereken iç Antep fıstığının toptan fiyatı, kimi stokçu tüccarların uyguladığı artırım oyunuyla bir anda 430 liraya tırmandı. Devlet oyuna seyirci kalınca halk boş baklavaya mahkum oldu.

Güneydoğu vilayetlerinde yetişen Antep fıstığının piyasası yüklü olarak Gaziantep’in Nizip ilçesindeki ‘iç dünyası’ pazarında oluşuyor. Arz talep istikrarına nazaran oluşması gereken fiyat, çabucak her yıl stokçu tüccarların müdahalesine uğruyor. Fakat bu yıl ekonomik krizi fırsat bilen stokçuların kar iştahı kabarınca oyun daha da büyüdü. Bu devir iç fıstığın toptan kilo fiyatı 165 liradan başlayıp ihracat ve kurun tesiriyle 220 liraya kadar çıktı. Fiyatın daha sonra 200 lira civarına düşmesi bekleniyordu.

MÜDAHALE EDİLMEDİ

Lakin, düşük fiyattan 60-70 ton iç fıstığı depolayan stokçu tüccarlar, fiyatları yükseltmek için evvel 240 TL, daha sonra 260 TL’den 300-500 kiloluk karşılıklı alım-satım yapmaya başladı. Devlet ithalat restiyle müdahale etmeyince oyun büyüdü. Fiyatlar tıpkı yolla 300 TL’yi, akabinde 400 TL’yi gördükten sonra 430 TL’ye kadar çıktı. Tüccarların ucuza kapattığı stoktaki 60-70 ton iç fıstık bu oyunla iki kattan fazla paha kazandı. Tıpkı metotla kabuklu fıstığın işlenmemiş toptan kilo fiyatı 65 liradan 110 liraya, işlenmiş fiyatı da 170 liraya çıktı. Fiyatlar uçunca baklavalar fıstıksız kaldı.

BAKLAVADAKİ HİSSESİ 53 LİRA

Yüzde 70’i Şanlıurfa’da üretilen Antep fıstığının yüzde 80’i baklava, geri kalanı da lokum, helva ve çikolata üretiminde kullanılıyor. Bir kilo baklavada 100 gram iç fıstık kullandıklarını belirten baklavacılar, “Fıstık bize ulaşıncaya kadar fiyatı 530 lirayı buluyor. Bir kilo baklavada fıstığın maliyeti 53 liraya çıktı. Fıstık 22 liralık olağan fiyatına düşse baklavanın kilosu 30 lira ucuzlar” dediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.