Gözaltına alınan müzikçi Gülşen’den birinci açıklama

Şarkıcı Gülşen, geçtiğimiz nisan ayında verdiği bir konserde imam hatiplilere yönelik sarf ettiği hakaret içeren kelamları nedeniyle yansıların odağında.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, müzikçi Gülşen Bayraktar Çolakoğlu hakkında, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” kabahatinden resen soruşturma başlattı.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Savcılığın talimatı üzerine polis takımları harekete geçti. Gülşen, kelam konusu soruşturma kapsamında polis takımlarınca gözaltına alındı.

Gülşen, emniyetteki süreçlerinin akabinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine sevk edildi.

SOSYAL MEDYADAN ÖZÜR DİLEDİ

Gülşen, adliyeye sevk edilmesinin akabinde toplumsal medya hesabından açıklama yaptı. Paylaşımında, “Söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum” diyen müzikçi, “Uzun yıllardır birlikte çalıştığım çalışma arkadaşlarım ile iş ve çalışma ortamında yapmış olduğum bir espri toplumu kutuplaştırmayı hedefleyen kimseler tarafından öne çıkarılarak yayınlanmıştır. Sözlerimin ülkemizdeki kutuplaştırmayı hedefleyen makûs niyetli kimselere materyal vermiş olmasından ötürü üzgünüm. İnandığım özgürlüğü savunurken, eleştirdiğim radikal uca kendimin savrulduğunu görüyorum. Görüntüdeki söylemimden rahatsızlık duyan ve incinen herkesten özür diliyorum. Daha öteki bir lisan bulmalıydım; bulacağım.” tabirlerini kullandı.

GÜLŞEN’E ARKA ARDA TEPKİLER

Şarkıcı Gülşen’e; AK Parti, Diyanet ve kabineden de reaksiyonlar geldi.

ÇELİK: NEFRET ÜRETMEK BİR SANAT KOLU DEĞİL

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “Nefret üretmek bir sanat kolu değildir. Nefret yaymak bir sanatçı faaliyeti değildir” dedi.

Çelik şöyle devam etti:

”Toplumun muhakkak bir kısmını ‘sapıklık’ tezi ile gaye almak ve Türkiye’yi ayrıştırmaya çalışmak nefret hatasıdır ve insanlık ayıbıdır. Bu çarpık zihniyetin mazide kaldığını düşünüyorduk. Lakin farklı kisveler altında sürdüğünü görüyoruz. Bu nefret zihniyeti ülkemizde asla yer bulamaz. Nefrete karşı insanlık kıymetlerini savunmaya devam edeceğiz. İnsanlık onuru her türlü nefretin üstündedir.”

KURTULMUŞ: AŞAĞILAYICI VE DÜŞMANLAŞTIRICI SÖZLER KULLANMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİL

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da “Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz İmam Hatip Liselerine karşı ortaya konulan nefret telaffuzunu esefle kınıyorum” bildirisini paylaştı.

Kurtulmuş, ”aşağılayıcı ve düşmanlaştırıcı sözler kullanmanın kimsenin haddi olmadığını” söyledi.

ERBAŞ: KABUL EDİLEMEZ, ŞİDDETLE KINIYORUM

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş da, Gülşen’in açıklamasına reaksiyon gösterdi.

Erbaş şöyle konuştu:

“En güç vakitlerinde bile milletimizin sahip çıkıp bağrına bastığı, hayra çağırmak, uygunluğu yaymak ve berbatlığı ortadan kaldırmak için kurulan ve 70 yıldır bu gayeye lider olan imam hatip okullarına ve mensuplarına hakaret edilmesi kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum.”

BAKAN BOZDAĞ: İMAM HATİPLİLERE KARŞI ÇAĞ DIŞI ZİHNİYETİ ŞİDDETLE KINIYORUM

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, müzikçi Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik tabirlerine toplumsal medyadan yaptığı açıklamayla reaksiyon gösterdi.

Bakan Bozdağ, şunları kaydetti:

“İmam hatip liselerine ve imam hatiplilere karşı iftira, kin, nefret ve ayrımcılık yapan, bunu da ilericilik zanneden, temelinde ilkellikten diğer hiçbir mana taşımayan bu çağ dışı zihniyeti şiddetle kınıyorum. Sanatçı kisvesi ismi altında kin, nefret ve ayrımcılık lisanı kullanarak halkın bir bölümünü başka kısmına karşı tahrik etmek, sanata ve sanatkarlara da yapılmış saygısızlıktır. Hiç kimsenin halkımız ortasında kin, nefret, düşmanlık ve ayrımcılık yapma hakkı ve hürriyeti yoktur.”

BAKAN ÖZER: TOPLUMSAL BARIŞIMIZI ZEDELEYEN AYRIŞTIRICI TELAFFUZLAR ASLA KABUL EDİLEMEZ

Gülşen’e bir reaksiyon de Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer‘den geldi.

Bakan Özer, ülkenin güzide eğitim kurumlarından imam hatip liselerine yönelik sarf edilen ayrımcı ve nefret içeren söylemi şiddetle kınadığını belirtti.

Milli birlik ve beraberliğe gölge düşüren, toplumsal barışı zedeleyen ayrıştırıcı telaffuzların kabul edilemeyeceğini vurgulayan Özer, “Bakanlık olarak gereken adımı çabucak attık ve hukuksal süreç başlattık. Tüm sürecin yakından takipçisi olacağız” diye konuştu.

MEB: HUKUKSAL SÜREÇ BAŞLATILDI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), müzikçi Gülşen’in imam hatip okulları ve mensuplarına yönelik hakaret ve iftira içeren sözlerinden ötürü hukuksal süreç başlatıldığını bildirdi.

Şarkıcı Gülşen’in, “imam hatip liselerini itham ederek bu topluluğa yönelik hakaret ve iftira içeren kelamlarından ötürü kınandığı” belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kuruluşundan bu yana ülkenin ulusal ve manevi bedelleriyle kuşakların yetiştiği bu kurumlara yahut rastgele bir okul çeşidimize ya da bu okullarımızda eğitim gören öğrencilerimize yönelik aşağılayıcı ve ötekileştirici kelamların sarf edilmesi asla kabul edilemez. Bakanlığımızca, kelam konusu müzikçinin hakaret ve iftira içeren bu kelamlarından ötürü tüzel süreç başlatılmıştır.”

BAKAN ERSOY: SANATÇI KİMLİĞİYLE BAĞDAŞMAZ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, Gülşen’in imam hatip mensuplarına yönelik kelamlarına ait toplumsal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Sanatçı sorumluluğunun, ayrımcılığa, ötekileştirmeye, tahammülsüzlüğe sevk eden bir lisandan uzak durmayı gerektirdiğini belirten Ersoy, şunları kaydetti:

“Devletimizin güzide bir kurumunu, ulusal ve manevi değerlerimizle yetişmiş kuşaklarımızı hakaret yoluyla amaç alan kelamlar milletimizi incitmiş, vicdanlarımızı yaralamıştır. Toplumsal ayrımcılığa, ötekileştirmeye ve tahammülsüzlüğe sevk eden bu zehirli lisanı kınıyoruz.

Toplumsal barış ve huzuru tehdit etmek hiçbir vakit sanatçı kimliğiyle uyuşmaz. Nefret lisanına karşı, sanatın üniversal lisanını yüceltecek, toplumsal barış ve huzurumuzu her türlü bölücülüğe ve istismara karşı koruyacağız. Nefret lisanına inat, sevgi lisanı her daim galip gelecektir.”

CHP’Lİ ÖZEL: NİYETİNİ AŞMIŞ, ESPRİ DE OLSA TANIMLAMA YANLIŞSIZ DEĞİL

Şarkıcı Gülşen’in kelamlarına CHP’den de reaksiyon var. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel “Maksadını aşmış bir espri, çok rahatsız edici” dedi.

Özel şöyle konuştu:

“İmam hatipler de başka okullarımız üzere hepimizin. İmam hatipler, bu memleketin evlatlarını yetiştiren, kanunla kurulmuş, CHP periyodunda kurulmuş ve dinin gereklerini insanlara yanlışsız halde, devlet eliyle ve kontrolü ile öğretmek üzere kurulmuş okullardır. Hiçbir okula o yapılmaması gerektiği üzere, bu okullarla ilgili de bir espri de olsa, latife da olsa o denli tanımlama yanlışsız değil. Gayesini aşmış bir espri, çok rahatsız edici formda insanların kalbini kırdı, süratli bir formda telafi edileceğini ümit ediyoruz. Biz de takip edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.