GSM bayilerinin ‘açık hat’ mağduriyeti giderildi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, 8 bin GSM bayisinin ‘açık hat’ mağduriyetinin giderildiğini bildirdi.

ATO üyelerinin söz konusu sorununun çözümü için 2017’den bu yana çalıştıklarını belirten Baran, Elektronik Haberleşme Kanunu’ndan kaynaklanan sorun nedeniyle GSM hatlarının abonelik sözleşmelerinde imzası, kaşesi olmamasına rağmen dağıtıcı, ana bayilerin yetkilileri ve ortaklarının haksız yere yargılandığını, bu sorunun çözümüne katkı sağladıklarını vurguladı.

Bu konuya ilgili tüm kurumların katkıda bulunduğunu belirten Baran, “Sorunu aktardığımız andan itibaren çözüm için çalışma yürüten Adalet, İçişleri ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarımız, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonumuz ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına ve ATO’nun Telekomünikasyon Meslek Komitesi Başkan ve üyelerine teşekkür ediyorum. Telekomünikasyon Meslek Komitemize mensup yaklaşık 850 üye yaşadığı mağduriyetlerin çözümü için çalışırken Türkiye genelindeki 8 bin sektör mensubunun sorununun çözümüne katkı sağladık, ülkemiz kazandı.” ifadelerini kullandı.

Baran, ATO üyelerinin de aralarında bulunduğu binlerce GSM bayisinin yargılandığı açık hat davaları sorununun, 5 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan yasal düzenlemeyle çözüme kavuştuğunu kaydetti.

Kanun ne getiriyor?

Kanunla 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’na eklenen geçici maddeyle 31 Aralık 2021’e kadar işlenen suçlardan dolayı ilgililer hakkında dosya soruşturma evresindeyse dava açılması, kovuşturma evresindeyse kovuşturmanın, kesinleşmiş olan mahkumiyet varsa infazın ertelenmesi sağlanacak.

Hakkında dava açılması, kovuşturma ve infazı ertelenenlerin bir yıl içinde aynı suçu işlememesi halinde de ilgili soruşturma, kovuşturma veya infaz bütünüyle ortadan kaldırılacak. Konuyla ilgili mahkumiyet hükmü kesinleşmiş olan kişilerin adli sicil ve arşiv kayıtları da silinecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.