Hem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldı

Hem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldı

Hatay’ın doğal güzelliğiyle ön plana çıkan illeri arasında yer alan Samandağ‘da ilçede yetişen ve kilo verdirme özelliği nedeniyle meşhur olan, acı Samandağ biberinin son hasadı, geniş bir katılımla yapıldı. Biber hasadına AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman da katıldı. Yayman, ilçede yaygın olarak yetişen biberde hasadın sonuna yaklaşılması nedeniyle düzenlenen etkinlikte, bir tarlada biber topladı. Yayman, yılın son hasadında çiftçinin yanında olmak istediklerini belirtti.

Hem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldı

“ŞİFA DEPOSU BİR ÜRÜN”

İlçede yetişen biberin “şifa deposu olduğunu ifade eden Yayman, şunları kaydetti:

“Samandağ biberi lezzeti ve inceliğiyle hem ilçemize hem de Hatay’a girdi sağlayan önemli ürünlerimizden bir tanesidir. Salgın süreci tarımın, üretmenin, çalışmanın önemini ortaya çıkardı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla dünyanın geleceğinin tarımda olduğu ve dünyada ne kadar önemli olduğunu keşfettik. Samandağ biberinin tanınırlık ve bilinirlik bakımından artık daha çok tanıtacağız, insanların bu biberi daha çok tüketmesini sağlayacağız.”

Hem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldı

KAYMAKAM KÜTÜK: DAHA DA TANITMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Kaymakam Murat Kütük de Samandağ biberinin hak ettiği bilinirliliğe ve değere ulaşması için çalışacaklarını belirtti. Çiftçi Semira Yüksek de küçük yaştan itibaren biber üretimi yaptıklarını belirterek, desteklerinden dolayı Yayman ve Kütük’e teşekkür etti.

SAMANDAĞ BİBERİNİN FAYDALARI NELERDİR?

En acı biberlerden birisi olması ile bilinen Samandağ biberinin sağlığa da pek çok faydası bulunmaktadır. Yüksek miktarda C vitamini içeren Samandağ biberi vücudun bağışıklık sistemini dengeler. Buna göre özellikle soğuk kış aylarında grip ve nezle gibi hastalıkların başlangıcında döneminde Samandağ biberi tüketmek hastalıkların ilerlemesini de önler. Samandağ biberi damarlarda pıhtılaşan kanı çözerek genel ağrıları da giderebilir.

Metabolizmayı hızlandıran Samandağ biberi lif içeriği yüksek olduğu için kabızlığı gidermektedir. Cildin parlak ve sağlıklı bir şekilde görünmesini sağlayan Samandağ biberi kolesterol seviyesini de düşürmektedir. Samandağ biberi yağ yakma özelliği nedeniyle hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Akciğer sağlığı için önemli olan Samandağ biberinin balgam söktürücü bir özelliği de bulunmaktadır. Samandağ biberi vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.

Hem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldı Hem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldı Hem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldıHem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldıHem lif deposu hem kilo verdiriyor! Meşhur Samandağ biberinin hasadı yapıldı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mehmet Bayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.