Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma’nın kıssasını anlatan sinema vizyondan kaldırıldı

Ülkenin en büyük sinema salonu zincirlerinden Cineworld ‘çalışanlarının ve müşterilerinin güvenliğini sağlamak için’ gelecek gösterimleri iptal ettiğini açıkladı. İslam dinine hakaret ettiği gerekçesiyle protesto eden bir küme Britanya’da kimi sinema salonlarının önünde toplandı. Müslüman haber sitesi 5Pillars twitter hesabından paylaştığı fotoğrafta 200 kadar Müslüman’ın Birmingham’daki Cineworld önünde ‘nefret söylemi içeren’ The Lady of Heaven‘ sinemasını protesto ettiğini yazdı.

3 Haziran’da gösterime giren direktör Eli King’in birinci sineması ‘The Lady of Heaven‘ın senaristi Sheikh Al-Habibi.

Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma’nın öyküsünü anlatan sinema Hollywood Reporter’ın aktardığına nazaran IŞİD ile İslam’ın kıymetli tarihi figürleri ortasında bağ kuruyor. Sinema yırtıcı bir cinayetin gösterildiği, IŞİD’in Irak’ı işgali sahnesiyle açılıyor.

Filmde İslamiyet’in kutsal figürlerinin yüzünün gösterilmesinin yasak olması nedeniyle kimi oyuncuların yüzleri çeşitli sinema hileleri kullanılarak gizleniyor.

Protestocular sineması ‘İslamiyet’in en kıymetli figürlerinden kimilerini yanlış ve olumsuz halde göstermekle’ suçluyor. Sinemanın sinema salonlarından çekilmesi için başlatılan kampanyayı 120 bini aşkın kişi imzaladı.

Guardian’a konuşan sinemanın imalcisi Malik Shlibak insanların fikirlerini tabir etmesini desteklediğini belirtirken sinemaların ‘insanların görmek istediği sinemaları vizyona alma hakkını savunması’ gerektiğini söyledi. Sinemaları baskı altında ezilmekle suçlayan Shlibak yükselen sesleri bastırmak için kararlar alındığını savundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.