II. Abdülhamid Han’ın cep saati açık artırmada

Osmanlı sultanları ile sarayın yüksek erkanına ilişkin 200 yapıtın yer aldığı ‘Hanedan Koleksiyonu’, Arthill Müzecilik tarafından düzenlenen “Müzelik ve Koleksiyonluk Sanat Yapıtları Müzayedesi” kapsamında açık artırmayla satışa sunuldu. Müzayedenin öne çıkan yapıtları ortasında Sultan Abdülhamid Han’a ilişkin altın murassa cep saati yer alıyor. 1 dolardan satışa çıkarılan saatin bedeli, 60 bin dolara yükseldi.

Anadolu Ajansı’nın aktardığı habere nazaran, müzayedede ayrıyeten, Sultan Abdülhamid Han’ın halifeliğinde yapılmış Kabe jenerasyonu, Sultan Abdülhamid’in buyruğu ile Hıdiv Abbas Hilmi Paşa’nın yaptırdığı Kabe puşidesi, Sultan Mehmet Reşad’ın altın murassa sigara katmanı, Şeker Ahmet Paşa’nın saray için yaptığı başyapıt tablosu, Hoca Ali Rıza’nın peyzajı, Fausto Zonaro’nun bir İstanbul tablosu, Pir Hamdullah’ın murakkası bulunuyor.

Sultan Abdülhamid’in kızı Ayşe Sultan, Enver Paşa, Enver Paşa’nın annesi Aişe Pervin Hanım, Sadrazam Damat Ferid Paşa, Abbas Hilmi Paşa, Mehmet Ali Paşa, Mehmet Nazif Efendi, Mehmed Cemil Paşa, Necmettin Molla Kocataş ile eski İsveç Başbakanı Karl Staaff’a ilişkin eşyaların yanı sıra Bonapart Hanedanlığına ilişkin eserler de müzayedede satışta.

CANLI AÇIK ARTIRMA 14 AĞUSTOS’TA

Koleksiyon, teklif yordamı, 1 dolar başlangıç fiyatı ile satışa çıkarıldı. 2 Ağustos’tan itibaren teklif verilmeye başlanan müzayede, “www.arthill.com.tr” adresi üzerinden 14 Ağustos’ta saat 15.00’da çevrimiçi olarak canlı açık artırma ile düzenlenecek. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.