İptal edilen Anadolu Fest tertip sorumlusu: Yasal hakkımızı arayacağız

Eskişehir’de 12-15 Mayıs ortasında Eskişehir Mola Tesisleri’nde yapılması planlanan Anadolu Fest, geçtiğimiz günlerde Valiliğin yayınladığı yasak kararı ile iptal edilmişti. Yasak kararı sonrası kentteki aktifliklerin iptal edilmesi ile birçok siyasetçi ve sanatçı toplumsal medyada reaksiyon gösterdi.

Şenliğin, tertip sorumlusu Serdar Can, Bölge Yönetim Mahkemesi’ne itiraz dilekçesi verdi. Mahkemenin olumlu sonuç verse bile hazırlıkların yetişemeyeceğini belirten şenlik vazifelileri, şenlik alanına sahne kurmak istedi. Lakin hazırlıklar şenlik alanına gelen polisler tarafından engelledi.

Şenliğin tertip sorumlusu Serdar Can, şu değerlendirmeleri yaptı:

“MAHKEMEYE MÜRACAAT YAPTIK”

  • Şu an mahkemeye müracaat yaptık, yasal hakkımızı o gün de söylediğimiz üzere sonuna kadar arayacağız. Zira gayrimeşru bir şey yapmıyoruz. Ek olarak, burası şenlik öncesi ve sonrası esasen özel mülkümüz olduğu için, özel mülke girmemiz engellenir hale geldi. Elimizi, kolumuzu bağlıyorlar üzere bir tablo var lakin dediğim üzere şu an çabayı sürdürüyoruz.
  • Sanatkarların takvimlerine girmek için, insanlara bunu öncesinde duyurmak için aylar öncesinden bir program yapmak zorundayız. Pandemi sonrasında da bu biçim etkinlikler yapılmaya başlandığı yıl olduğu için ve biz daha öncesinde de Eskişehir’de bunu yapmaya çalışmıştık. Geçtiğimiz yıl pandemi sebebi ile yapamamıştık. Buna aslında bir itirazımız yok, zira insanların sıhhati bizim organizasyonumuzdan değerli. Lakin bu yıl, önüne hiçbir mahzur olmadığını ve aldığımız ön bilgiler doğrultusuna rastgele bir aksaklık olmadığını bildiğimiz için bu programı gerçekleştirdik. Makûs niyetli bir şey düşünmek istemiyorum. Bizi, kapsadığı için şu an bunun muhatabıyız fakat koskoca Valilik bir tertip için bir kenti 15 gün tam herkesi kapatmayacaktır.

Can, şenliğin alkollü bir aktiflik olduğu için yasaklandığı tartışmaları için de şunları söyledi:

  • Böyleyse çok daha makûs bir şey karşı karşıyayız demektir. Sonuçta, kent cümbüşün çok fazlası ile yapıldığı ve yaşandığı bir yer. Alkol tüketmek ferdî bir tercihtir. Bu ülkede alkol tüketimi yasak değil en nihayetinde. Yaptığımız alan da alkol ruhsatı olan bir alan olduğu için doğalında talep eden alkol de meyve suyu da içebilecek. Alkollü diye, bu aktiflik yasaklanıyorsa bu çok daha facia bir durumdur.

“GÜNÜN SONUNDA BU BİR YASAK İSE BUNA DA HÜRMET DUYACAĞIZ”

  • Kararlardan yasak çıkarsa polis hukuken müdahalede bulunamaz. Zira bizim özel yerimizde şu an yalnızca suram kademesinde bir tablo var ve bu yasak kapsamında değil. Mahkeme kararı doğrultusunda hukuksal bir hakkımız varsa bunu savunacağız. Lakin, günün sonunda bu bir yasak ise buna da hürmet duyacağız. Biz burada yasadışı bir şey yapmamak ismine elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.
  • Ek olarak, avukat arkadaşlarımız şu an adliyede. Mevzuyu takip ediyorlar az evvel söylediğim üzere. Bir orta karar verilmiş mahkeme tarafından. Orta karar da şu: yönetimden savunma istenmiş, yani bu yasak ile ilgili bir savunma istenmiş. Onunla ilgili de bir günlük süre verilmiş, oradan gelecek savunma doğrultusunda mahkeme kararını verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.