İsveç ve Finlandiya, NATO iştirak müzakerelerini tamamladı

Türkiye’nin İspanya’nın başşehri Madrid’de 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasının akabinde kelam konusu ülkeler NATO’ya davet edilmişti. NATO tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsveç ve Finlandiya’nın temsilcilerinin Belçika’nın başşehri Brüksel’deki NATO Karargahı’nda NATO yetkilileriyle bir ortaya geldiği ve NATO’ya iştirak müzakerelerini tamamladığı söz edildi. Açıklamada, “Her iki ülke de NATO üyeliğinin siyasi, yasal ve askeri yükümlülüklerini ve taahhütlerini yerine getirme isteğini ve kabiliyetini resmen teyit etti” denildi.

Görüşmelerde Finlandiya heyetine Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ve Savunma Bakanı Antti Kaikkonen’in, İsveç heyetine ise Dışişleri Bakanı Ann Linde’nin başkanlık ettiği aktarılan açıklamada, NATO ve iki ülke ortasındaki müzakerelere ise NATO Siyasi İşler ve Güvenlik Siyasetinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Bettina Cadenbach’in başkanlık ettiği söz edildi.

Müzakerelerin tamamlanmasının akabinde yarın NATO üyesi 30 ülkenin temsilcilerinin İsveç ve Finlandiya’nın iştirak protokollerini imzalayacağı aktarılan açıklamada, iştirak protokollerinin daha sonra ulusal prosedürlerine nazaran onaylanmak üzere tüm NATO üyesi ülkelere gönderileceği belirtildi.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.