Kuşadası’nda bir haftada altı ölü yunus sahile vurdu

Kuşadası’ndaki Nazilli, Kocagöl, Sevgi, Söke Sahil ve Ayday siteleri plajlarında ve Dilek Yarımadası Milli Parkı Aydınlık Koyu’nda son bir haftada kumsalda 6 ölü yunus bulundu.

Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD)yetkililerinin yaptığı incelemede, deniz yüzeyinde uzun süre kaldıkları için nekropsi imkanı olmayan yunusların üçünün ‘stenella coeruleoalba’ cinsi çizgili yunus, diğer üçünün ise ‘selphinus delphis’ cinsi tırtak yunus olduğu belirlendi.

VÜCUTLARI DELİNMİŞ VE KUYRUKLARI KESİLMİŞ

Kuşadası Körfezi’nin güney bölgesinden geldiği tespit edilen yunusların ağır kokuşma gösterdiği, aşırı bozulmalar olduğu, bazılarının üzerinde delikler tespit edildiği ve yunuslardan ikisinin kuyruklarının kesildiği tespit edildi.

Yunusların ölçümleri yapılarak doku ve diş örnekleri alındı. Yunuslardan beşi Kuşadası Belediyesi, diğeri de Milli Park Müdürlüğü tarafından gömüldü.

EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, “Deniz ekosisteminde besin zincirinin en üst halkalarından birinde olan yunuslar, genellikle deniz kirliliği, balıkçı ağlarına tesadüfen takılma, plastik atıklar gibi nedenlerle ölmektedir. Ancak son günlerde ölen yunusların insan kaynaklı olduklarını düşünüyoruz. Art arda meydana gelen yunusların ölümleri hakkında ve daha fazla ölümlerin yaşanmaması için, denizle ilgili birimler tarafından araştırma yapılmasıyla ilgili Kuşadası Kaymakamlığı’na bilgilendirme yaptık” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir