Macron yavru AB istiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa’nın Geleceği Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği’nin (AB) tıkandığını dolaylı yoldan itiraf ederek, yeni bir siyasi yapı kurulması teklifinde bulundu. Evvelki gün Fransa’nın Strazburg kentinde Avrupa Parlamentosu’nun açılış konuşmasını yapan Macron, “Bugün ‘Avrupa Siyasi Topluluğu’ olarak tanımlayacağım şeyi oluşturmak bizim tarihi yükümlülüğümüzdür” dedi. Birlik üyesi 27 ülkenin önderlerinin mevzuyu haziran ayında yapılacak dorukta tartışmasını öneren Fransa Cumhurbaşkanı, yeni yapının AB’ye katılmak isteyen devletlerin üyelik süreçlerini hızlandıracağını ve İngiltere üzere topluluktan ayrılan ülkeleri de kapsayabileceğini belirtti. Fransa’nın halihazırda AB devir başkanlığını elinde bulundurması münasebetiyle Macron’un kelamları Birlik için ehemmiyet taşıyor. Ayrıyeten İtalya Başbakanı Mario Draghi de AB’nin sorunları çözmede yetersiz kaldığını tabir ederek ıslahat daveti yapmıştı.

UKRAYNA’YI TACA ATTI

Fransız başkan, konuşmasında Ukrayna’nın AB’ye üyelik sürecine de değinirken, bunun ‘on yıllar’ alacağını söyledi. Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’a atıfta bulunarak, “Yarın aday statüsü versek bile, katılmasına müsaade verme sürecinin birkaç yıl, hatta birkaç on yıl süreceğini hepimiz çok düzgün biliyoruz” diyen Macron, yeni siyasi birliğin süreksiz tedbir olarak hareket edebileceğini kaydetti. Macron ayrıyeten, Avrupa Parlamentosu’nun önerdiği üzere, ‘AB mutabakatlarının gözden geçirilmesinden’ yana olduğunu söz etti.

PRAGMATİK FEDERALİZM ÖNERİSİ

İtalya Başbakanı Draghi de geçen hafta Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, AB kurumlarının yeni krizler için yetersiz kaldığını belirterek ıslahat daveti yapmış, ‘pragmatik federalizm’ teklifinde bulunmuştu. Ukrayna’daki savaşın AB’nin karşılaştığı ve iktisattan güvenliğe her alanı etkileyen en büyük krizlerden biri olduğunu kaydeden Draghi, Birlik’in sorunları çözmede artık yetersiz kaldığını lisana getirerek, gerekirse kurucu mutabakatların dahi gözden geçirilebileceğini vurguladı.

OY ÇOKLUĞU TARTIŞMASI GERİ DÖNDÜ

AB’nin karar alma süreçleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen ise ‘oy birliğiyle karar alma’ prensibinden vazgeçebileceklerini söyledi. Rusya’nın Ukrayna’ya hücumlarının akabinde Avrupa Komisyonu’nun Moskova’ya uygulamayı planladığı altıncı yaptırım paketi, AB içerisindeki görüş ayrılıkları nedeniyle askıya alınmıştı. Macaristan ve Slovakya, Rusya’ya petrol ambargosunu veto etmiş; Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum İdaresi ve Malta da Birlik üyesi ülkelerin Rus petrolü taşımasının yasaklanması kararına karşı çıkmıştı.

ALMANYA’NIN YERİNE Mİ OYNUYORLAR

Fransa ve İtalya, geçen yıl kasım ayında güçlendirilmiş iş birliği mutabakatı imzalamış, ittifakın Almanya Başbakanı Angela Merkel’in vedasının yaklaştığı bir devirde yapılması dikkat çekmişti. Macron ve Draghi’nin son çıkışları da AB’nin öncü önderi olarak görülen Merkel sonrası Almanya’nın Avrupa’daki güç boşluğunu doldurma teşebbüsü olarak yorumlandı. Paris ile Roma’nın, Avrupa içerisinde yeni bir eksen oluşturmaya çalıştığı bedellendiriliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.