Milyonlar tek ses oldu

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, yüzbinlerce Müslüman’ın hacı olduğu Mekke’de TVNET ekranlarında Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Direktörü Hüseyin Likoğlu’nun sorularını cevapladı. Bu yıl Kovid-19 salgınının akabinde düzenlenen birinci hac olduğunu belirten Erbaş, 1 milyonu aşkın Müslümanın hacı olduğunu söyledi. Hacda milyonlarca insanın tek ses olduğunu ve tek bir amaca kilitlendiğini vurgulayan Erbaş, o maksadın de ‘af olmak’ olduğunu lisana getirdi.

HAC BİR OKULDUR

Hac’cı 1 aylık bir okula benzeten Erbaş, “ Hac İslam’ın en değerli kaidelerinden, 5 kuralından birisidir. Hem vücut ile hem de mal ile yapılan bir ibadettir. Çok farklı sembolleri içerisinde taşıyan harika bir ibadettir. Hacı da bu mektebi muvaffakiyetle tamamlayıp icazetnamesini alıp, Türkiye’ye dönen kimsedir” tabirlerini kullandı. Erbaş, “İhramla artık dünya ile ilgili her şeyi ardınızda bırakıp mahşere hazırlığa adım atıyorsunuz. İhrama girenlerin statüsünün, renginin hiçbir ehemmiyeti yok. Peygamber Efendimiz’in Veda Hutbesi’ndeki ‘Arap’ın, Arap olmayana, hiçbir üstünlüğü yoktur.’ kelamlarını herkes ihramlıyken görüyorsunuz. “ dedi.

DÜNYA BİZİ ÖRNEK ALIYOR

Türkiye’nin hacca gidecek adayları belirleme konusunda kendine has bir metot izlediğini belirten Erbaş, öteki ülkelerin de bu formülü kullanmak istediklerini söyledi. Erbaş şunları kaydetti: “Katsayı sistemini biz uyguluyoruz. 2020 yılında 2 milyon yüz bin kişi müracaat etmiş. Bunların içerisinde 12 yıl evvel müracaat eden de var, 1 yıl evvel müracaat eden de. Biz örnek veriyorum, 10 yıl evvel müracaat etmiş bir vatandaşımızı 10’la çarparak 100 defa alıyoruz. 9 yıl evvel müracaat etmiş bir kardeşimizi 9 çarparak 90 sefer kuraya alıyoruz. Böylelikle yıllarca bekleyene fırsat tanıyoruz. O yıl müracaat edenlerden yalnızca yedi bireye hac çıktı. Lakin 10 evvel müracaat etmiş olan zannediyorum 30 bine yakın bireye hac çıktı. Böylelikle adalete en yakın sistemi uygulamaya uğraş ediyoruz” dedib. Erbaş, bu katsayı sisteminden ötürü hac talihini artırmak isteyen adaylar bir an evvel müracaat yapması gerektiğini vurguladı.

DİĞER ÜLKELERE SUNUM YAPTIK

Bu yıl hac konusunda yeni adımlar atıldığını tabir eden Erbaş, “Bu yıl e-devlet sistemine geçtik. Kardeşlerimizin müracaatlarını e-devlet üzerinden yapmalarını sağladık. Yeşil Hac projemiz vardı. Sıfır atık, sıfır israf doğrultusunda hareket ettik. Yani etraf paklığına ve israfa karşı uğraşa büyük ehemmiyet verdik. Mekke’de Hac Sempozyumu düzenledik. Birkaç ülkenin temsilcilerine kelam verdiler. Biz de sunum yaptık. Büyük ilgi gördü. Çalışmalarımızın dikkat çektiğini görmek bizi memnun etti.” diye konuştu.

Hacı olmak kadar hacı kalmak da önemli

Hacı olmak kadar hacı kalmanın da değerli olduğunu vurgulayan Erbaş, şunları kaydetti: “Burada hacı olup ülkemize geri dönmemiz yetmiyor. Bundan sonra hacılara değerli görevler düşüyor. İbadetlerin hikmetleri var. İbadetler yeterli insan olmaya katkı sağlıyor. Mesela namaz bütün kötülüklerden korur. Oruç bir kalkandır. Hac da bu türlü bir şey. Hac insanı kötülüklerden alıkoyan en değerli ibadetlerden birisidir. Hasebiyle bizim işte hacca gelmiş periyot kardeşlerimizin artık unvanları hacı olacak. Hacı unvanını taşıyan kardeşlerimizin gelmeden öncesine nazaran biraz daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu yerlere gelmiş, yüzünü Ravza’ya sürmüş, Beytullah’ı tavaf etmiş. Arafat’ta kelam vermiş… Artık o üzerindeki hacı unvanını son nefesine kadar aklından hiç çıkarmaması lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.