Muğla Büyükşehir Belediyesi’den üreticiye 1 milyon 300 bin liralık yem takviyesi

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas’ta ürettiği 55 ton danelik yem ve 50 ton saman balyasını çiftçiye dağıttı. Çiftçiye 1 milyon 300 bin liralık kaba yem takviyesi sağlandı. Belediye ayrıyeten, 2 bin 150 hayvana sağlanan kaba yem dayanağının yanında üreticilerin kendi ürettiği sütleri hijyenik ortamda saklayabilmeleri ve katma pahasının artması emeliyle Ziraî Kalkınma Kooperatifi’ne 5 ton kapasiteli süt soğutma tankı desteklemesinde bulundu. 

Muğla’nın verimli topraklarıyla kıymetli bir tarım kenti olduğu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Osman Gürün, üretimde yükselen maliyetlerin çiftçilerin belini büktüğünü ve bunun bir an evvel ortadan kaldırılması için gereken tarım siyasetlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Üretimde bayanın rolünün büyük olduğunu belirten Lider Gürün, “Tarımda bayan emeğine, bayanın gücüne güveniyoruz. Toprağına sahip çıkan bayanlarımız hayli gelecekle ilgili bir telaş taşımıyorum. Milas’ımız, Muğla genelinde en fazla büyükbaşa sahip ilçemiz. Milas Belediyesi ve kooperatifimiz ile işbirliği yaparak yaklaşık 340 dönüm toprağa yem bitkisi ekimi yaptık ve bugün elde ettiğimiz kaba yem ve danelik yemi üreticilerimize dağıtıyoruz. Tarımdaki ekonomik şartlar nedeniyle sıkıntı durumda olan üreticimize takviye olarak onların üretimde kalmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bu dayanakla yaklaşık 1 milyon 300 bin TL pahasında bir katkı sağlamış oluyoruz. Önümüzdeki yıl 340 dönüm araziyi 600 dönüme çıkararak dayanağımız devam edecek.

“BİRLİKTE ÜRETMEMİZ GEREKİYOR”

Gürün, kelamlarına şöyle devam etti: 

Tarım laboratuvarları, lokal tohum merkezi, meyve zerzevat kurutma tesisi, kooperatif desteklemeleri ve daha birçok hizmetle üreten bir Muğla için çabalıyoruz. Bilhassa kooperatiflerimize takviye veriyoruz ve güç birliği yapıyoruz. Yalnızca et, süt değil et ve süt eserlerinin üretimini de teşvik ediyoruz. Markalaşmamız, birlikte üretmemiz gerekiyor. Çok yakında “Kooperatifler Birliği” kuruluşu içinde adımlar atacağız. Üretim çıkara dönüşecek, katma pahası yüksek eserlere gençler toprağına dönecek. Kırsal ve kıyısal birlikte gelişecek. Muğla tarım, hayvancılık, turizm ve kültür kenti. En büyük zenginliği de sevgi, müsamaha ve güler yüzü benimsemiş insan zenginliği. Birbirimize güvenelim, umutlu yarınlara birlikte yürüyelim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.