Muğla için ‘orman yangını riski’ uyarısı yapıldı

Muğla genelinde 42 dereceye ulaşması beklenen hava sıcaklıklarının akabinde Muğla Valiliği, vatandaşların orman yangınlarına karşı dikkatli ve hassas olunması davetinde bulundu.

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü datalarına nazaran Pazar ve Pazartesi günleri hava sıcaklıklarının 42 santigrat derece, nem oranının yüzde 10-30 ortası ve kuvvetli rüzgar kuzey ve kuzeydoğu istikametlerden esmesi bekleniyor. Beklenen sıcak hava ve kuru hava ile birlikte kuvvetli rüzgarın neden olabileceği aksiliklere karşı önlemli olunması ikazında bulunuldu.

Muğla Valiliği tarafından da ihtarlar yapılırken, açıklamada valilik tarafından yasaklanan ormanlık alanlara girilmemesi, yol kenarlarına yangına neden olabilecek cam ve pet şişe, sigara izmariti üzere çöplerin bırakılmaması, anız, bahçe ve sera paklığı üzere hiç bir suretle orman yangınları açısından risk teşkil edecek ateş yakılmaması, orman ve başka yangınlar açısından çok dikkatli davranılması, görülen aksiliklerin bekletilmeden 112 Acil Davet Merkezi’ne iletilmesi mevzularında daha hassas olunması, önümüzdeki 3 gün boyunca bilhassa ormanlık alanların yakınlarında yangın riskini arttıracak davranışlardan kaçınılması gerektiği tabir edildi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.