New York borsası düşüşle açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde bedel kaybetti ve yüzde 0,69 azalarak 31.364,70 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,81 azalışla 3.947,80 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,90 kayıpla 11.685,27 puana indi.

Dünya genelinde devam eden enflasyon ve resesyon telaşları varlık fiyatları üzerinde tesirli olmayı sürdürürken Amerikan borsasında endeksler, Fed Lideri Powell’ın açıklamaları ve ECB’nin tarihi faiz artırımının akabinde yeni günün açılışında negatif bir seyir izledi.

Powell, Cato Enstitüsü’nün 40. Yıllık Para Konferansı’nda yaptığı konuşmada, enflasyonu düşürmeye güçlü bir biçimde bağlı olduklarını yineledi.

Fed’in güçlü bir biçimde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Powell, “İş bitene kadar devam etmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası (ECB) da yüksek enflasyon karşısında siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50’ye çıkararak tarihi faiz artışına gitti.

Makroekonomik bilgi tarafında ise ABD’de birinci kere işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı, 3 Eylül ile biten haftada evvelki haftaya kıyasla 6 bin kişi azalarak 222 bine düştü.

Piyasa beklentilerinin bilakis gerilemeye devam eden işsizlik maaşı müracaatları 3 ayın en düşük düzeyine indi. Analistler, işsizlik maaşı müracaatlarındaki düşüşün bilinmeyen bir ekonomik görünüme karşın iş gücü talebinin güçlü kaldığını gösterdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.