Nuri Alço’dan Cüneyt Arkın’la ilgili bomba sözler! “Sette arbede etmeye başladık, o denli bir yumruk vurdu ki…”

85 yaşında geçirdiği rahatsızlıktan ötürü hayatını kaybeden Cüneyt Arkın ismiyle bilinen Fahrettin Cüreklibatır, vefatıyla tüm sanat topluluğunu yasa boğmuştu. Oynadığı sinemalardaki başarılı oyunculuğuyla ismini altın harflerle yazdıran Cüneyt Arkın, gözyaşları içinde son seyahatine uğurlandı. Kendisi üzere Eskişehirli ve Yeşilçam efsanesi olan Nuri Alço ise Arkın hakkında kimsenin bilmediği anıları anlattı.

“ÇOK BÜYÜK ÜSTAD, ÇOK BÜYÜK BİR AKTÖR”

Aksiyon sineması dendiğinde birinci onun isminin geldiğini ve vefatıyla adeta yıkıldığını söz eden Nuri Alço, “Öncelikle başımız sağ olsun. Kaybettiğimiz insan yalnızca Eskişehir’in değil Türkiye’nin duayeni ve çok büyük bir üstad, çok büyük bir aktör. Şu anda dünyada avantür sinemalarda Jackie Chan’den sonra ikinci gelen bir aktör. Mesleği sevdiği için doktorluğu bırakıp, kendisi aktörlüğe soyunan bir insan, kendisi üzere çocuklarını da yetiştiren çok da hoş bir aile babası” açıklamasında bulundu.

“HASTALIĞINDAN ÖTÜRÜ YÜRÜRKEN ZORLANIYORDU”

Cüneyt Arkın ile ortasındaki dostluğu anlatan Nuri Alço, yaşadığı farklı olayları anlattı. Yeşilçam efsanesinin dublörsüz aksiyon sinemalarında oynadığını hatırlatan Alço, “Cüneyt abi anlatmakla bitmez, onu yaşamak lazım, onu yaşayan bilir. Benim onunla çok hoş bir dostluğum vardı, hem Eskişehirli olması nedeniyle de. Hanımı, Betül Hanım ile daima görüşüyorum. O beni arıyordu, ben onu ararım. Yani her hafta görüşürdük, zira son vakitlerde o denli yazılar çıkmaya başlamıştı ki, sabah uyanıyoruz ‘Cüneyt Arkın son nefesini verdi’ haftada bir öldürüyorlardı adamı. Allah rahmet eylesin, çok hoş bir insandı. Yüreği hoştu, birçok sinemada bir arada oynadık, set anılarımız çok fazla. Cüneyt abi gençliğinde nitekim tutulamayan bir insandı. Sinemalarda dublör kullanmadığından ötürü da omurgasındaki eklemlerin kayması hasebiyle birtakım zorluklar çekti. Beden çöktü, kilo aldı kortizon iğnelerinden ötürü, yürürken zorlanıyordu” dedi.

“BANA YUMRUK VURDU, YUVARLANARAK KAÇABİLDİM”

Cüneyt Arkın’ üzere Yeşilçam efsanesi olan Nuri Alço, birlikte anılarından bahsetti. Bir sinemada yaşadığı aksiyonlardan bahseden Alço, “Cüneyt ağabeyle biz Katiller De Ağlar sinemasını çekerken Kilyos’ta çalışıyorduk. Hiç unutmuyorum Kilyos’ta kaçarken ben helikoptere atlıyorum, helikopterin bacağından tırmanıyorum kendisi koşarak geliyor helikopterin bacağına tutunuyor havadayken ve kendisini helikopterin üzerine çıkarıyordu. Düşünebiliyor musunuz? Hiç dublör kullanmadan, o bedende bir insan, o denli bir insandı. Ve helikopterin üzerinde kendisi ile arbede ediyoruz. Helikopter bir bina uzunluğunda kalktı. Aşağıda güvenlik olarak o vaktin tekniği ile yalnızca karton kutular, üzerinde yatak branda var. Hengame edeceğiz, o bana yumruk atacak ben o yumruğu alacağım ve aşağıya düşeceğim. ‘Kalk kalk kalk’ dedi bana Cüneyt abi, ondan sonra bir arbedeye başladık. Bana bir yumruk vurdu ben attım kendimi aşağıya. Attım lakin o denli kurnaz ki her şeyin gerçeğini yapmak istiyor, çok seviyor. Hengamelerin provalarında ‘sağ vuracağım’ deyip sol vuran bir insan. Attım aşağıya kendimi çabucak kendisi de atladı üzerime, yani üzerime düşse kemiklerim kırılır. Çabucak yuvarlanarak kaçtım, ‘Ne kurnazsın, nasıl kaçıyorsun’ dedi. Bu türlü anlar yaşadık, onunla çalışmak çok tatlıydı. Finalde de gelir gülerdik, kahkaha falan, bu türlü hoş bir insandı” diyerek Arkın’ın çevikliğinden bahsetti.

“İLK DUYDUĞUMDA İNANAMADIM”

Son olarak Cüneyt Arkın’ın vefat haberini nasıl aldığını anlatan başarılı aktör, “Onun vefat haberini aldığımda Kuşadası’ndaydım, Çeşme’ye geçmiştim. Birinci duyduğumda inanamadım, Betül abla çabucak beni aradı. Ben aradım telefon yanıt vermedi, Murat’ı arıyorum, Murat yurtdışından geliyor, uçakta olduğunu biliyorum. Bütün millet beni arıyor. İnanmıyorum zira daha evvel tekraren gibisi haberleri gördüğüm için. Sonunda ulaştım ve çabucak İstanbul’a geldim, cenazesinde bulundum” tabirlerine yer vererek yaşadıklarını anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.