PMYO giriş imtihanı sonuçları açıklandı! Polis Akademisi PMYO sonuçları sorgula…

PMYO giriş imtihanı sonuçları Polis Akademisi resmi sitesinde açıklandı. 2.000 erkek, 500 bayan olmak üzere toplam 2.500 öğrenci alım yapılacak PMYO için 20.000 erkek ile 5.000 bayan aday olmak üzere toplam 25.000 aday imtihan kademelerine katılmaya hak kazandı. PMYO giriş imtihanına katılacak adayların imtihan merkezleri ile tarihleri e Devlet sayfası aracılığıyla sorgulanabiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğünün muhtaçlığı olan erkek, bayan polis memuru adayı öğrenci alımı için Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan 2022 Yılı PMYO Giriş İmtihanı sonuçları açıklandı. İmtihanlarda başarılı olarak Polis Meslek Yüksekokullarında eğitim gören ve eğitim sonunda başarılı olan adayların polis memuru olarak atamaları yapılacak.

PMYO GİRİŞ SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

PMYO GİRİŞ İMTİHANI SONUÇLARI NASIL SORGULANIR?

PMYO imtihan sonuçları https://www.pa.edu.tr/ sayfa üzerinden e-Devlet ekranında sorgulanıyor. Adaylar sonuçları e-Devlet ekranına TC kimlik no ve şifre bilgilerini girerek öğrenebiliyor.

PMYO GİRİŞ İMTİHANINI KATILACAK ÖĞRENCİLER İÇİN DUYURU

Polis Akademisi tarafından yayınlanan duyuru şu formda;

” 2022 Yılı PMYO Giriş İmtihanı kapsamında adaylar şahsen müracaat ve evrak teslimi süreçlerini gerçekleştirecekleri, aday kıymetlendirme ve seçme imtihanına katılacakları müracaat ve imtihan merkezini T.C. kimlik numaraları ve e-Devlet kapısı şifreleri ile www.pa.edu.tr internet adresinden sorgu yapmak suretiyle öğreneceklerdir. İlan edilen imtihan tarihi ve imtihan merkezinde adaylar müracaat süreçleri, ön sıhhat denetimi ve fizikî yeterlilik imtihanına katılacaklardır. Fizikî yeterlilik imtihanında başarılı olan adaylar birebir gün mülakat imtihanına katılacaklardır.

Sınav sonuçları imtihan süreçleri sona erdikten sonra Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sayfası www.pa.edu.tr adresinden adaylara duyurulacaktır. Ayrıyeten adaylara posta yolu yahut değişik bağlantı araçları ile imtihan sonuç dokümanı gönderilmeyecektir. İnternetten yapılan imtihan sonuç duyurusu bildirim niteliğindedir.

Adayların İmtihan Merkezlerine girişte yanlarında cep telefonu, ses ve manzara kayıt aygıtı yahut bunlara misal değişik elektronik eşya bulundurmamaları gerekmektedir. ”

PMYO GİRİŞ İMTİHANI FİZİKİ YETERLİLİK PARKURU TALİMATI

Başlangıç çizgisi ile yük taşıma etabının son dubanın bulunduğu yere kadar 29 metre uzunluğunda ve tartıların başındaki duba ile takla minderinin başındaki duba ortası 14 metre eninde, takla atma minderinin başındaki duba ile bitiriş çizgisine kadar 29 metre uzunluğunda toplam 7 istasyon ile 72 metre uzunluğundaki parkurdan oluşmaktadır.

Fiziki Yeterlilik İmtihanında adayın müddetinin takibi, fiziki yeterlilik imtihanı komitesi ve imtihana katılan aday tarafından görülebilecek nitelikteki dijital fotoselli süreölçer ile yapılacaktır. Dijital fotosel aygıtının başlama ve bitiş kısmındaki fotoseller ortasındaki ara en az (3) üç metre genişlikte olacaktır.

Fiziki Yeterlilik Parkuru ölçülerek evvel etaplarda yerleştirilecek aletlerin yerleri tespit edilerek bantlar yapıştırılacaktır.

Yapılacak hareketlerle ilgili olarak;

Öncelikle adaylara kümeler halinde fiziki yeterlilik parkuru tanıtılacaktır. Adaylara parkuru tanıtım esnasında yahut imtihan esnasında oluşabilecek rastgele bir sakatlık durumunda fiziki yeterlilik imtihan kurulu sorumlu değildir. Daha sonra komitece ismi okunan aday komiteye kimliğini vererek kendini tanıttıktan sonra parkurun başlama noktasına gelip ve kameraya yanlışsız dönüp kendisini bir kere daha tanıtarak parkura yanlışsız döner.
Aday “BAŞLA” komutu ile başlama çizgisini geçtiği anda müddeti başlayacaktır.

1) Sıçrama tahtası etabı; Birinci etap olarak aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 6 kere sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır. (Aday istediği taraftan sağdan yahut soldan çift ayakla sıçrama hareketine başlayabilecektir.) Sıçrama tahtasının uzunluğu 2,5 metre, yüksekliği 40 cm, genişliği 20 cm ve sıçrama tahtasının yere basma ayakları 52 cm eninde olacaktır.

Adayın;

• Jimnastik sıçrama tahtası üzerinden her bir eksik sıçramasının ceza karşılığı olarak bitiş mühletine (2) iki saniye ek edilecektir.

• Tek ayakla yapılan sıçrama hareketi sıçrama olarak sayılmayacaktır. Bu istasyonu geçebilmek için 6 sıçrama hareketinin en az bir tanesi nizami olarak yapılması gerekmektedir. (Nizami sıçrama hareketi; çift ayakla sıçramak suretiyle her iki ayağın sıçrama tahtasının öteki tarafına geçmesidir.) Aday sıçrama hareketlerinin hiç birini nizami olarak yapmaması durumunda diskalifiye edilerek elenecektir.

• Adayın sıçrama tahtasındaki nizami atlayışları parkurda vazifeli Öğretim Vazifelisi tarafından sesli olarak açıktan sayılır.

2) Lastik içerisinden geçme etabı; Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) içine basarak geçecektir. Lastiklerin ebadı 205*55*16 inch olacak, lastikler çapraz ve birbirine bağlı halde olacaktır.

Adayın;

• Her bir lastik için, içerisine basmadan geçmemesinin ceza karşılığı olarak bitiş mühletine (2) iki saniye ek edilecektir.

• Adayın bu istasyonu geçebilmesi için lastiklerin en az bir adedinin içerisine nizami olarak basması gerekmektedir.

• Hiçbir lastiğin içerisine basmadan geçen aday diskalifiye edilerek elenir.

3) Tartı taşıma etabı; Yük taşıma etabında, erkek adaylar için 30 Kg (15×2) tartısındaki, bayan adaylar 20 Kg (10×2) yükündeki iki kum torbasını, ortalarında 16 metre ara bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve tartıları taşımaya başladığı noktaya rastgele bir aralıktan atmayacak, aldığı noktaya bırakacaktır.

Adayın;

• Yüklerle her iki dubanın gerisinden dolaşarak yükleri aldığı noktaya bırakmayan, iki duba ortasındaki arayı tamamlamadan eksik bırakan, rastgele bir uzaklıkta yükü bırakan yahut atan aday diskalifiye edilerek elenir.

• Tartıları aldığı noktadaki dubanın gerisinden dolaşmadan geriye dönerek istasyonu tamamlayıp yükleri aldığı noktaya bırakmayan adaya ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ek edilecektir.

• Yükleri aldığı noktadaki dubanın gerisinden tartılarla dolaşmamasına 1 (bir) saniye, boş olarak dolaşmamasına da 1 (bir) saniye ek edilecektir.

• Ayrıyeten ortalarında, 16 metre uzaklık bulunan dubalardan ikincisinin gerisinden dolaşarak etabı tamamlamayan, rastgele bir aradan dönerek etabı eksik bırakan aday bu istasyonu tamamlamamış sayılır ve diskalifiye edilerek elenir.

• Belirlenen arayı tamamlayarak yükleri aldığı yere bırakan aday, dubanın içerisinden geçerek öteki istasyona geçmesi halinde bitirme mühletine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ek edilecektir.

• Dubalardan rastgele birini deviren adaya ceza karşılığı bitiş müddetine 1 (bir) saniye ek edilecektir.

• Aday yüklerle dubaların gerisinden dönerken tartıların her ikisi de dubanın dışından olmak kaydıyla dönecek, tartıların bir adedini dubanın içinden döndürmek kaydıyla dönmesi halinde bitiş mühletine 1 (bir) saniye ek edilecektir.

• Tartı torbaları, ikinci dubanın sağ tarafına 20 cm aradan sonra torbaların ortasında içten içe 50 cm ara olacak ve torbaların tutma kısımları birbirine paralel olacak ve iç kısımdaki boşluklar birbirine bakacak halde yerleştirilir.

4) Sıhhat topuna dokunma etabı; Sıhhat topuna dokunma hareketinde adaylar, iki nokta ortasında arası 9 metre olan ve yerde duran sıhhat toplarından evvel koşu istikametinde ikinci topa, sonra birinci topa ve tekrar ikinci topa dokunarak 3 sefer dokunuş yapacaktır.

• Sıhhat toplarına dokunma etabında eller sıhhat topuna kesinlikle dokunacaktır.

Adaya;

• Her bir eksik dokunma için ceza karşılığı olarak bitiş mühletine 2 (iki) saniye ek edilecektir.

• Aday koşu istikametinde en uzaktaki ikinci topa birinci dokunuşunu yaptıktan sonra geriye dönüş yapmadan, öteki etaba geçmesi durumunda, iki sıhhat topu ortasındaki gidiş-dönüş-gidiş arasını katetmeyerek kendisine avantaj sağlamasından ötürü 4 (dört) saniye ve iki eksik dokunmasından ötürü 4 (dört) saniye olmak üzere adaya toplam 4+4=8 (sekiz) saniye ceza olarak verilir ve bitiş müddetine eklenir.

• Adayın topa dokunmasından ötürü topların top haznesinden çıkması durumunda aday, topun peşinden değil topun bulunması gereken hazneye dokunacaktır.

• Aday koşu istikametindeki birinci topa dokunup yahut hiçbir topa dokunmadan başka etaba geçmesi durumunda diskalifiye edilerek elenecektir.

5) Takla atma etabı; Takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, yer minderinde öne yanlışsız 1 (bir) kere takla atacaktır.

• Takla hareketine gelirken dubanın dışından dolaşmayan yahut dubayı deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş mühletine 1 (bir) saniye ek edilecektir.

• Takla hareketinde takla hareketini yapmayan yahut hiç yapamayan aday diskalifiye edilerek elenecektir.

6) Slalom koşu etabı; Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu dışından dolaşılarak tamamlanır. Çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır.

Adayın;

• Her bir eksik geçiş yahut çubuk deviren adaya ceza karşılığı olarak bitiş mühletine 2 (iki) saniye ek edilecektir.

• Slalom etabında, birinci iki çubuğun etrafından dolaşmadan üçüncü slalom çubuğundan başlayarak etabı tamamlayan adaya ceza karşılığı olarak bitiş mühletine 4 (dört) saniye ek edilecektir.

• Slalom etabında, birinci dört slalom çubuğunun gerisinden dolaştıktan sonra son iki slalom çubuğunun gerisinden dolaşmadan öteki etaba geçen adaya ceza karşılığı olarak bitiş mühletine 4 (dört) saniye ek edilecektir.

• Slalom çubuklarının bulunduğu parkuru hiç yapmadan geçmesi halinde aday, diskalifiye edilerek elenecektir.

7) Pürüz etabı; Pürüz etabında 5 adet mahzur (üstten geçilecek mahzur yüksekliği çıtanın üstünden 50 cm., alttan geçilecek mahzur yüksekliği çıtanın altından 120 cm. ve iki çıta ortasındaki aralık içten içe 138 cm. olup mahzurlar ortasındaki ara 2 metredir) üstten-alttan, üstten-alttan, üstten olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur.

Adayın;

• Bu etap sırasında mahzur çubuğunu düşürmesi yerinden çıkarması (engel çubuğunun bir tarafının bile yerinden çıkması) ceza müddeti alma nedenidir. Mahzur çubuklarının bir birlerine takılış tarafı adayın geliş istikametine bakacak formda olacaktır. Mahzur etabında her bir eksik geçiş, pürüzü kusurlu geçme, pürüzleri devirme ve düşürme için ceza karşılığı olarak bitiş mühletine 2 (iki) saniye ek edilecektir.

• Bu istasyonu geçebilmek için adayın mahzurlardan en az bir adedini nizami olarak geçmesi gerekmektedir. Aday mahzurların hiçbirini nizami geçmemesi durumunda diskalifiye edilerek elenecektir.

• Adayın parkuru tamamladıktan sonra mahzur etabındaki çıtalardan rastgele birinin devrilmesi yahut yerinden çıkması durumunda adaya ceza verilmez.

8) Adayın başlangıç çizgisinden geçmesiyle birlikte skorboardda çalışmaya başlayan kronometre, adayın bitiş çizgini geçmesiyle durur.

Adayın sensörlerin algılayamayacağı halde altından geçmesi yahut üstünden sıçrayarak geçmesi ya da rastgele bir nedenle dijital fotoselli kronometrenin durmaması, durdurulamaması halinde fiziki yeterlilik imtihanı komitesi tarafından adayın bitiş çizgisinden geçişi göz önüne alınarak bitiş müddeti olarak kaydedilir. Rastgele bir tereddütte düşülmesi halinde kamera kayıtları denetim edilerek bitiş müddeti tespit edilir ve bitiş müddeti olarak yazılır.

Adayın bitiş çizgisine kendini atarak yahut düşerek kronometreyi durdurması halinde adayın bedeninin rastgele bir kısmının parkurun bitiş çizgisinin içerisinde durağan kalması durumunda adayın bitiş mühletine ceza karşılığı olarak 1 (bir) saniye ek edilir. Şayet adayın hareketi devam eder ve bedeninin tamamı bitiş çizgisini geçerse ceza verilmez.

Adayın bitiş çizgisine düşerek yahut kendini atması durumunda kronometre hala çalışıyorsa aday kendisi kalkıp bitiş çizgisini geçene kadar kronometre çalışmaya devam eder ve adaya komitece katiyetle müdahale edilmez.

9) Fiziki Yeterlilik Parkuru içerisinde rastgele bir istasyonu yapmayan yahut yapamayan aday elenecektir.

Fiziki Yeterlilik Parkurunda sayılı istasyonlarda sıçrama tahtası, lastik pürüzü, sıhhat toplarına dokunmalar, slalom çubuğu geçişleri üzere engelli geçiş istasyonlarından adayların bu istasyonları geçebilmeleri için her istasyonda en az bir hareketi nizami yapma zaruriliği vardır.

Her istasyonda en az o istasyon hareketinden bir adedini nizami yapamayan aday bir sonraki istasyona geçemez ve diskalifiye edilerek elenir.

10) Teknik bir arızanın dışında hiçbir adayın fiziki yeterlilik parkuru imtihanını tekrar yapmasına müsaade verilmeyecektir.

11) Fiziki yeterlilik imtihanı parkurunda imtihan esnasında oluşabilecek rastgele bir meselede imtihan komitesi lideri ve üyeleri komitede misyonlu üye vücut eğitimi öğretim elamanın görüşünü alarak karara bağlayacaktır.

12) Adayların parkuru bitirme müddetlerinde saliseler göz önüne alınmayacak sırf saniyeler baz alınarak bitirme müddeti olarak yazılacaktır.

Polis Meslek Yüksekokulu aday kıymetlendirme ve seçme süreçlerinin bir basamağı olan fiziki yeterlilik etabında; polislik mesleğini icra edecek adayların, istikrar, kondisyon, çeviklik, çabukluk, kuvvet ve esneklik açısından, polislik mesleğine uygunluklarını ölçecek parkur, üstte belirtilen ebat ve etaplardan oluşturulmuştur. POMEM fiziki yeterlilik parkuru ve zaman/puan cetveli oluşturulmuş ve ekte sunulan şablonda belirtilmiştir.

Adayların başarılı sayılabilmeleri için, oluşturulan parkuru erkek adayların en fazla 48 saniye, bayan adayların ise en fazla 51 saniye ile tamamlamaları gerekmektedir. Fiziki yeterlilik parkurunu 40 saniye ve daha aşağı müddette tamamlayan erkek adaylar ile 43 saniye ve daha aşağı müddette tamamlayan bayan adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziki yeterlilik imtihanı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar yönetmelik gereği başarısız sayılırlar. Fiziki yeterlilik imtihanında 60 puanın altında alan adaylara “0” sıfır puan verilir. Fiziki yeterlilik imtihanı komitesi başarısız adaylar hakkında “Polis Meslek Yüksekokulu Öğrenci Adayı Olamaz” kararı verir ve başarısız adaylar mülakat imtihanına geçemezler.

Not: Fiziki Yeterlilik İmtihanına girecek adaylar spor kıyafetlerini yanlarında getireceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.