Profesörden ‘astım’ uyarısı

Dünya Sıhhat Örgütü dataları çerçevesinde tüm dünyada 339 milyon kişinin astımı olduğu kestirim ediliyor ve dünyada her yıl 400 binden fazla insan astım nedeniyle hayatını kaybediyor. Bulaşıcı olmayan hastalıklar ortasında Türkiye’de en yaygın görülen hastalık olan astımın görülme sıklığı giderek artıyor.

Yapılan son çalışmalar Türkiye’de 4 milyonun üzerinde astım hastası bulunduğuna, yani hastalığın her 100 bireyden beşinde görüldüğüne, işaret ediyor.

Alerji ve Klinik İmmünoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilşad Mungan bu hastalığın dünyadaki ve Türkiye’deki yeni durumunu kamuoyu ile paylaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mungan, Türkiye’de astım hastalarının sadece üçte birinin denetimli astıma sahip olduğunu bildirdi. Mungan, “Tedavi edici ilaçların uygun dozda tertipli kullanımıyla astım denetim altında tutulabilir. Yapılan çalışmalar Türkiye’de denetimli astımlıların tüm astım hastaları içinde sadece üçte bir oranında olduğuna işaret ediyor” sözlerini kullandı.

ASTIM KRONİK BİR HASTALIKTIR”

Hastalığın denetim altına alınması sayesinde astımlı bireylerin olağan hayatlarını sürdürebileceğini belirten Mungan, şunları kaydetti:

“Güncel klinik çalışmalar doğrultusunda astım tedavisinde gelişmeler kaydedildi. Kronik bir hastalık olması sebebiyle astımın tedavisinin olmadığının düşünülmesi tehlikeli bir yanılgı, astım denetimi kıymetli. Astım kronik bir hastalıktır. Tedavideki hedef hastalığı büsbütün ortadan kaldırmak değil, belirtilerinin denetim altına alınması ve hastanın ömrünün olağana en yakın biçimde devam ettirilmesidir.

Tedavi sürecinde şikayetlerin ortadan kaldırılmasına, teneffüs işlevlerinin en güzel seviyede tutulmasına ve hastanın olağan hayatını sürdürebilmesine odaklanılır. Uygun ilaç tedavisinin verilmesi ile astım belirtileri denetim altına alınabilmektedir.

Buradaki temel maksat tedavi edici ilaçların tabibin önerdiği dozda nizamlı olarak kullanılmasıdır. Astımın tedavisinde en değerli rolü denetim edici ilaçlar üstlenir, kurtarıcı ilaçlar ise astım ataklarına karşı kullanılır. Kurtarıcı ilaçların anlık rahatlama hissine kapılıp denetim edici ilaçların göz gerisi edilmesi büyük riskler taşır, astım ataklarını davet eder. Denetim edici ilaçların nizamlı kullanımı tedavinin başarısı için değer taşır.”

HASTALARIN BÜYÜK BİR KISMI DENETİMSİZ

Denetim edici ve kurtarıcı ilaçların birlikte, yanlışsız kullanımının kıymetli olduğunu aktaran Mungan, Türkiye’deki her üç astımlıdan sırf birinin hastalığının denetim altında olduğunu bildirdi.

Astım denetimi kavramının tedavi sürecindeki değerine dikkati çeken Mungan, “Astım tedavisinde atakların engellenmesine ve hastanın ilaçların yan tesirlerinden korunmasına dikkat edilir. Verilen tedavi ile hayat kalitesinin yüksek tutulması ve bununla birlikte atakların engellenerek, ilaç yan tesirlerinden korunma sağlanması astımın denetim altında olduğunu gösterir. Dünya genelinde hastaların büyük bir kısmı denetimsiz astıma sahip, bu olumsuz durum ülkemiz için de geçerli. Yapılan çalışmalar Türkiye’de denetimli astımlıların tüm astım hastaları içinde sadece üçte bir oranında olduğuna işaret ediyor” sözlerini kullandı.

Mungan, astım denetiminde hastaların ilaçlarını hekiminin önerdiği halde kullanmasının, sigarayı bırakmanın, obez hastaların kilo vermesinin, sağlıklı ve istikrarlı beslenmenin, tertipli antrenman yapmanın ve solunan ortam havasını pak tutmanın büyük rol oynadığını da aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.