Putin’in dostuna karşılık 215 Ukraynalı

Ukrayna’nın karşı saldırıya hız verdiği, Rusya’nın seferberlik ilan ettiği hararetli bir ortamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arabuluculuğu ile önemli bir esir takası gerçekleşti. Mariupol kuşatmasında Ruslara esir düşen “Azov taburu” üyeleri, Putin’in yakın dostu Viktor Medvedçuk karşılığında takas edildi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, aralarında ölüm cezasına mahkûm edilenlerin de olduğu 215 Ukraynalının serbest kaldığını ilan ettiği konuşmasında, arabuluculuk üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Bunların 108’inin Mariupol’deki çelik fabrikasında kuşatıldıkları halde haftalarca direnişi sürdüren Azov taburu üyeleri olduğu açıklandı.

MEDVEDÇUK NEDEN ÖNEMLİ

Takas kapsamında 55’i asker 56 kişi de Rusya’ya iade edildi. Takasa konu tek sivilin Putin’in yakın arkadaşı Viktor Medvedçuk olduğu öğrenildi. Forbes dergisine göre 68 yaşındaki Medvedçuk, savaş öncesi Ukrayna’nın en zengin 12’nci kişisiydi. İşgalin başında, vatana ihanet suçlamasıyla tutulduğu ev hapsinden kaçan Medvedçuk, nisan ortasında Kiev yakınlarında yeniden yakalanmıştı. Kiev düşseydi eski milletvekilinin, kurulacak yeni devletin başına geçirileceği yorumları yapılıyordu. Putin, Medvedçuk’un 2004’te dünyaya gelen Darya isimli kızının vaftiz babası. Kiev yönetimi Medvedçuk’un verilmesiyle ilgili, “Savaşın kahramanlarını kurtarmak için, bu hainin takasına değerdi” yorumunu yaptı. Viktor Medvedçuk’un eşi Oksana Medvedçuk, nisan ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup göndererek, “Ekselansları, lütfen devreye girerek kocamı kurtarın. Onun hiçbir suçu yok” ricasında bulunmuştu.

SUUDİ ARABİSTAN DA DEVREDE

Öte yandan eşzamanlı olarak 10 yabancı savaşçının serbest kalması için Suudi Arabistan arabuluculuğunda bir tahliye süreci daha işledi. Ukrayna saflarında savaşan 5 İngiliz, iki ABD’li ve bir İsveçli ile Hırvatistan ve Fas’tan birer savaşçı, Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından serbest bırakıldı ve Suudi Arabistan’a götürüldüler. İngiltere Başbakanı Liz Truss ile İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, yardımlarından ötürü Suudi Arabistan’a teşekkür etti. Suudi basını girişime Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın öncülük ettiğini açıklarken, Riyad’ın tam da Putin’in seferberlik ilan ettiği sırada neden böyle bir rol üstlendiği netlik kazanmadı.

Anlaşma gereği Ukrayna’nın Azov taburunun 5 komutanı savaş bitene kadar Türkiye’de kalacak.

AZOV KOMUTANLARI TÜRKİYE’DE KALACAK

Esir takası sırasında, iki ülke resmen savaşta olmasa da “1929 Cenevre savaş esirleri anlaşması” harfiyen uygulandı. Anlaşma hükümlerine göre, takasa konu kişiler bir daha cepheye gidemiyor. Bu madde dikkate alınarak Rusya’nın serbest bıraktığı Azov taburu savaşçıları, savaş bitene kadar Türkiye’de tutulacak. Aralarında tabur komutanlarından Denis Prokopenko, Svyatoslav Palamar ve Şerhiy Volin’in de olduğu 5 ismin de Türkiye’de kalacağını teyit eden Ukrayna lideri Zelenski, “Esaretten kurtardığımız arkadaşlarımız savaş sona erene dek Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kişisel himayesi altında Türkiye’de kalacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.