Rus diplomat: Zelensky’nin Putin ile görüşme dileği PR çalışması

Ülkesi Rus güçlerince atak altında olan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, daha evvelki açıklamasında, Rusya’dan mevkidaşı Vladimir Putin ile “her türlü formatta” görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Zelensky’nin Putin ile görüşme talebine Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Dmitry Polyanskiy karşılık verdi.

“Katıksız bir PR çabası”

Polyanskiy, Zelensky’nin müzakere sürecinin devamı için sırf Putin ile görüşmeye hazır olmasına dair, “Kesinlikle katıksız bir PR eforu.” dedi.

Polyanskiy, “Zirve görüşmelerinin çok güzel hazırlanması gerektiğini bilmeyenler anlamıyor. Gündem, her iki tarafça da kararlaştırılmalı ve o vakte kadar kimi temel çalışmalar yapılmalı, aksi takdirde görüşmeye gerek yok.” sözlerini kullandı.

“Ukraynalılardan cevaplar bekliyoruz”

TASS’ın haberine nazaran, görüşmeleri donduranın kendileri olmadığını belirten Polyanskiy, “Bazı temaslar var ve bir biçimde Ukraynalılardan bir mühlet evvel söz edilen tekliflerden yanıtlar bekliyoruz.” diye konuştu.

Ukrayna Devlet Lideri Zelensky, Rusya Devlet Lideri Putin ile “yalnızca çatışmanın sona ermesi konusunun görüşülmesi durumunda görüşmeye hazır olduğunu” kaydetmişti.

Kremlin, hazırlıksız görüşmeye kapıları kapattı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise Moskova olarak Rusya ve Ukrayna önderleri ortasındaki görüşmeyi reddetmediklerini, lakin bunun hazırlıksız gerçekleşmesinin mümkün olmadığını tabir etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.