SADAT önergesine AKP ve MHP’den ret!

CHP Küme Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un SADAT şirketinin kamu kurumlarıyla münasebetlerinin açığa çıkarılması ve şirket hakkındaki savların araştırılması tarafındaki verdikleri araştırma önergesi Meclis’te AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, SADAT’ın paramiliter bir örgütlenme olduğuna dikkat çekerek, “Bu paramiliter örgütlenmenin gerisinde sarayın olması, bunun bir cürüm olmasını ortadan kaldırmaz. Tam aksine, sarayın da bu hatanın ortağı olduğunu gösterir, SADAT, 10 yıl evvel kurulduğunda sorduk: ‘Dayanağı nedir bunun? Silahlı Kuvvetlerin topraklarını bunlara kullandırıyor musunuz?’ diye. SADAT’ın kuruluş müsaadesi İstanbul Valiliği tarafından verilmiş ve ‘Özel Güvenlik Müsaade Belgesi… Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu, yurt içi ile ilgili. Bu kanun ‘Uluslararası harp stratejilerini öğretebilirsin’ demiyor” dedi.

Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ

BEYAZ TOROS HATIRLATMASI

Tezcan ”Türkiye gayrinizami harp, kontrgerilla, özel harekât, özel harp; bunları çok duydu, çok yaşadı bunları. Beyaz Torosların devrini de yaşadı, sonraki devirleri de yaşadı. Bugün Türkiye, bu tip paramiliter hata örgütlerinin acısını hâlâ hesaplaşamadığı için çekmek zorunda.” açıklaması da yaptı. Tezcan, SADAT’ın kurucusu Adnan Tanrıverdi‘nin bir devir Erdoğan’a danışmanlık yaptığını hatırlatarak, “Sabotaj nasıl yapılır?’ diye mi danıştın, Pusu nasıl kurulur?’ diye mi danıştın? ‘Bomba nasıl atılır?’ diye mi danıştın? Neyi danıştın devletin en doruğunda? ‘Kurtarma ve kaçırma süreçleri nasıl yapılır?’ diye mi danıştın? Bu milletin parasıyla maaş verdin,senin danışmanındı” diye konuştu.

AKP Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya ise SADAT’la ilgili tenkitlere, “Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle birlikte, Savunma Endüstrisi Başkanlığımız birçok firmayla çalışmaktadır, SADAT da bu firmalardan biri. Bu firmaya özel bir mana yüklemek çok da yanlışsız değildir” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.