Samsun’da yemek borusu olmadan doğan bebeğe mucize dokunuş

Samsun’da tıp dünyasında ender gözüken durumlardan biri yaşandı.

Murat (27) ve İlknur (26) Kaya çiftinin birinci bebekleri olan Erva Kaya, yemek borusu olmadan dünyaya geldi.

Erken müdahale edilmezse sonucu vefat olan durum karşısında aile uzman tabip Ayşe Bahar Edirne’ye ulaştı. Uzm. Dr. Edirne, bebeğin 3 santimetre olan yemek borusunu ameliyatla 15 santimetreye çıkararak hayatını kurtardı.

Ameliyattan evvel ve sonrası 

Doğduğu anda yapılan tetkiklerde bebeğin yemek borusunun olmadığının fark edildiği belirten ve ameliyatı gerçekleştiren tabip Edirne, ”Binde bir olsa da karşımıza çıkabiliyor. Bu durum, ameliyat gerektiyor, şayet yapılmazsa yaşama talihi olmuyor.” bilgisini verdi.

KOLAY ŞEYLER YAŞAMADIK

Anne İlknur Kaya, “Bebeğimiz doğduğunda yemek borusu olmadığı tespit edildi. Bu vesileyle hekimimiz Bahar Hanım ile tanıştık. Hocamız bize yol gösterdi. Tedavi sürecini anlattı. Doğal ki kolay şeyler yaşamadık. 25 gün çocuğumuzdan başka kaldık. Güçlü bir süreçti lakin çok şükür muvaffakiyetle atlattık” diye konuştu.

Baba Murat Kaya ise “Tanı koyulduğunda çabucak araştırmaya başladık. Bahar hocamızın daha evvel bu operasyonu başarılı bir halde yaptığını gördük. Kendisi bize yardımcı oldu. Telefon görüşmesinde bile ameliyatı çok rahat bir halde yapacağını söyledi. Tedavisi olan bir rahatsızlık olduğunu bize bildirdi. Şu anda bebeğimiz çok sağlıklı. ” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.