Son dakika... Ukrayna'dan '9 Mayıs' iddiası: Bilgiye ulaştık

Son dakika… Ukrayna’dan ‘9 Mayıs’ iddiası: Bilgiye ulaştık

Rusya Devlet Başkanı Putin’in talimatıyla başlatılan askeri harekat, 30’uncu gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasında çatışma ve bombardımanlar yaşanıyor. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemediği için sivil yerleşimleri de vurmaya başlarken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İşte dakika dakika bölgede yaşananlar…

10:45 Rusya, Ukrayna’nın Çernihiv kentinde sivil yerleşim alanlarını bombaladı.

10:00 Ukrayna, Rusya’nın 24 Şubat tarihinden bu yana 135 çocuğu öldürdüğünü öne sürdü. Rus saldırılarında yaralanan çocukların sayısı ise 184.

08:35 Belçika’nın başkenti Brüksel’de NATO, G7 ve AB zirvelerine katılan ABD Başkanı Joe Biden, bugün Polonya’nın Ukrayna sınırına yalnızca 80 kilometre olan Rzeszow’u ziyaret edecek.

08:30 Ukrayna lideri Vladimir Zelenski, NATO zirvesinin ardından Avrupa Konseyi’nin Brüksel’de toplanan liderler zirvesine de video konferans yöntemiyle hitap etti. Rusya’nın saldırılarının ülkesine verdiği zararı anlatan ve Avrupa’ya, Ukrayna’ya verdiği destek için teşekkür eden Zelenski, ardından Avrupalı liderlere “Rusya’yı durdurmak için çok geç harekete geçtiklerini” söyledi.

08:25 Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Perşembe günü Afganistan’ın başkenti Kabil’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Wang Yi’nin Kabil’e inmesi, Taliban’ın Ağustos 2021’de yönetimi ele geçirmesiyle birlikte Çin’den yapılan en üst düzey ziyaret özelliğini taşıyor.

08:15 Amerikan istihbaratı, birinci ayını dolduran Ukrayna işgalinde Rusya’nın kullandığı hassas güdümlü füzelerdeki hata oranının yüzde 60’a çıktığını belirtiyor. Rusya’nın bugüne kadar Ukrayna’ya 1100’den fazla füze ateşlediği biliniyor.

08:00 CNN International, olağanüstü NATO zirvesi öncesinde Ukrayna’nın talep ettiği silah listesinin güncellendiğini bildiriyor.

05:42 Avrupa Birliği (AB) liderleri, Rusya’ya savaş suçlarını derhal durdurma çağrısı yaparak, Ukrayna’nın Birlik üyeliğine desteğini yineledi.

05:18 Avustralya hükümeti, Ukrayna ile savaşan Rusya’ya destek verdiğini belirttiği Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve aile üyelerini yaptırım listesine aldığını duyurdu.

04:47 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya ile süren savaş sırasında 2 binden fazla Ukraynalı çocuğun kaçırıldığını bildirdi.

03:12 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerinin personeli arasında savaşın 9 Mayıs 2022’ye kadar tamamlanması fikrinin propagandasının yürütüldüğü bilgisine ulaştıkları belirtildi. Açıklamada, bir ay içinde, ciddi kayıplar veren ve morali bozuk askeri personele rağmen Rusya Federasyonu’nun askeri ve siyasi yönetiminin, Ukrayna’ya karşı savaşı devam ettirmekten vazgeçmediğine dikkat çekildi.

01:59 ABD ve Avrupa Birliği (AB), Ukrayna halkını desteklemek ve Rusya’ya ağır bedel ödetmek için eş güdümlü çabaları sürdürmekte karlı olduklarını bildirdi.

01:23 Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, gün içinde 7 tahliye koridorundan 3 bin 343 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

00:44 Amerikalı askerler Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında Ukrayna ordusu için savaşırken görüntülendi.

00:36 Avrupa Birliği (AB) ve ABD, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının doğurduğu sonuçları ele alarak ortak duruş sergiledikleri bir bildiri yayınladı.

23:46 Karadeniz’de bulunan Rusya Donanması’na ait savaş gemileri Sivastopol açıklarından Ukrayna’ya füze fırlattı.

23:37 İtalya Dışişleri Bakanlığı, İtalyan vatandaşlarını Ukrayna’daki savaşa katılmamaları konusunda uyardı.

23:14 ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya 1 milyar dolardan fazla insani yardım sağlanacağını ve ABD’nin Ukraynalı göçmenleri memnuniyetle karşılamaya hazır olduğunu aktararak, “Putin, NATO’nun bölünmesine güveniyordu” dedi.

23:05 Ukrayna’nın başkenti Kiev’e bağlı bölgeler Rusya ordusu tarafından ağır bombardımana tutuldu.

23:00 Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’da olduğunu öne sürdüğü biyolojik laboratuvarlarla ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu laboratuvarların finansörünün ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden olduğunu iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.