Tarım personelleri: Alım gücümüz bitti

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan ve CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat’ın Niksar ilçesindeydi. CHP’li vekillere sıkıntı yanan tarlada çalışan bayan emekçiler, “Geçen sene günlük yevmiyemiz 80 TL idi, 5 litre sıvı yağı 60 TL’den alabiliyorduk. Bu sene yevmiyemiz 120 TL lakin sıvı yağ oldu 170 TL. Alım gücümüz bitti” diyerek çiftçilerin çok sıkıntı durumda olduklarını söz etti.

Beraberindeki heyetle ilçedeki tarım emekçilerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir ortaya gelen Emecan ve Durmaz, tarım çalışanlarına Cumhuriyet Halk Partisi’nin “Aile Sigortası”nı anlatarak, çiftçilerin hak ettiği dayanağı ve emeklerinin karşılıklarını alacaklarını söz ettiler.

CHP’li Emecan ve Durmaz; CHP Tokat Vilayet Lideri Çağdaş Kurtgöz, Niksar İlçe Lideri Zafer Başar, Yazıcık Belediye Lideri Tuncer Uzunoğlu, Vilayet Genel Meclis Üyesi Kamil Yıldırım ve İlçe Bayan Kolları Lideri Akgül Korkmaz ile Niksar’da tarım işçileri ile buluştu.

Ziyaretler sırasında Emecan ve Durmaz’a yaşadıkları problemleri anlatan tarlada çalışan bayan çalışanlar “Geçen sene günlük yevmiyemiz 80 TL idi, 5 litre sıvı yağı 60 TL’den alabiliyorduk. Bu sene yevmiyemiz 120 TL lakin sıvı yağ oldu 170 TL. Alım gücümüz bitti” diyerek çiftçilerin çok sıkıntı durumda olduklarını söz ettiler.

“GİRDİ MALİYETLERİ 5 KATINA ÇIKTI”

Fahiş girdi maliyetlerinin çiftçilerin üretimini bitme noktasına getirdiğini belirten Emecan ve Durmaz’a bir tarım emekçisi “Girdi maliyetleri 5 katına çıktı. 25 liraya 5 litrelik akaryakıt alıyordum, artık 1 litre lakin alabiliyoruz. Bu üretimi devam ettiremeyeceğiz” diye isyan etti.

Üreticinin fiyatlardaki meçhullükten de çok şikayetçi olduğunu belirten Emecan ve Durmaz’a tarım işçileri, “Üretiyoruz fakat kaça satacağımızı bilemiyoruz ve ziyan ediyoruz. Devlet taban fiyat belirlemeli, eserimizi maliyet artı makul kâr ile satabilmeliyiz. Ülkede üretim planlaması yok. Ne ekeceğimize biz kendimiz araştırıp karar veriyoruz” diyerek durumlarını tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.