Tekno aksesuara 5 milyar TL akıyor

 

HANİFE BAŞ – Türkiye’de cep telefonu ve bilgisayar gibi cihazların kullanım ömrünün uzaması tekno aksesuar pazarını hareketlendirdi. Sektörün büyüklüğü yıllık 5 milyar TL ve 20 milyon adede çıktı.

Mcdodo Türkiye Genel Müdürü Mehmet Uçurum, sektörde kayıt dışı ve merdiven altının çok olduğunu anımsatarak, “Sektörle ilgili tam rakama ulaşmak zor ama araştırmalarımıza göre 5 milyar TL’lik ve 20 milyon adetlik pazar var. Çıkan yeni ürünler ve gelişen teknolojiyle önümüzdeki dönemde bu büyümenin katlanarak artacağını öngörüyoruz. Bu yıl ortalama yüzde 40-50 civarında bir büyüme bekliyoruz. Apple, Samsung gibi markaların yeni modellerinde aksesuarları artık ürünün yanında vermiyor olmaları, bu büyümedeki en büyük etken” dedi.

Bir telefon satın alınır alınmaz kılıf ve ekran koruyucu alındığını da belirten Uçurum, “En çok satan ürünler bunlar oluyor. Kablolar da kolay yıpranıp eskiyor onlar da çok alınıyor. Türkiye’de her zaman en çok satan ürünler arasında telefon, bilgisayar ekran koruyucu ve kılıfları yer alır. Günümüzde gittikçe artan fiyatlar ve bu cihazların değiştirilme sürelerinin uzaması koruma ihtiyacını ve talebi de artırdı” diye konuştu.

Uçurum, 2021’in en trend aksesuarlarının ise kablosuz şarjlar, Type C çeviriciler, hızlı şarj adaptörleri, hızlı şarj kabloları ve kablosuz powerbank’lar olduğunu aktardı. Uçurum, fiyatlara dövizin etkisini yansıtmamaya çalıştıklarını da kaydetti.

Kulaklığa 1.5 milyar TL

Türkiye’de ses teknolojisi aksesuar pazarı da hızlı büyüyor. JBL’nin Türkiye dağıtıcısı Aztek Teknoloji’nin Satış Direktörü Nuran Zenginkuzucu, ses teknolojilerine talebin hızlı arttığını dile getirerek, “Talep kablosuz ürünlere kayıyor. Pazardaki bazı akıllı telefon üreticilerinin cihazların üzerindeki 3.5mm jack çıkışını kaldırması da süreci hızlandırıyor. Evden çalışmanın artması ve oyundaki büyüme de sektörü geliştiriyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.