Türkiye’den Çekya’ya sert reaksiyon: Açıklamalarınızın bir kıymeti yok!

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“AB Periyot Lideri sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve öbür kimi AB kurumlarının ülkemize dair yaptıkları açıklamaların bizim açımızdan bir mana ve bedeli yoktur. AB’nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan’a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz takviye vermesi hem AB’nin kendi müktesebatına hem de memleketler arası hukuka alışılmamıştır. Yunanistan’ı şımartan bu tavır tahlili değil çözümsüzlüğü teşvik etmekte, Yunanistan’ın maksimalist talepler peşinde koşmasına dayanak olmaktadır. Bu açıklamaları yapanların Yunanistan’ın ülkemize yönelik ihlal, taciz ve tehditlerini, tahrikkar hareket ve telaffuzlarını görmezden gelmeleri, memleketler arası hukuka muhalif hareket ve uygulamalarına kayıtsız kalmaları tam bir garabettir.

Çekya Devir Başkanlığı ya da AB diyaloğu teşvik etmek istiyorlarsa, Türkiye-AB bağları esasen AB dayanışmasını ve ortak çıkarları baltalayan dar görüşlü Yunan/Rum vetosunun suistimalinden kurtarılmalıdır.

Türkiye, Ege ve Akdeniz’de yasal hak ve çıkarlarını kararlılıkla muhafazaya devam edecektir.”

ÇEKYA’NIN AÇIKLAMALARI

Avrupa Birliği (AB) periyot başkanlığını yürüten Çekya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece apansız gelebiliriz” sözlerini “kabul edilemez” olarak tanımlamıştı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Hedeflerimizden biri de AB-Türkiye diyaloğunu teşvik etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a hitaben yaptığı son açıklama üzere, AB üyesi devletlerin kabul edilemez formda tehdit edilmesi, bu mevzuda (diyaloğun teşvikini kastediyor) son derece yararsızdır” denilmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.