Üç Fed atağı kriptolara darbe oldu

20.000 dolarda tutunmaya çalışan Bitcoin ve 890 milyar dolarlık piyasanın yükselebilmesi için fon girişlerine muhtaçlık var. Lakin Fed’in faiz artırımlarına devam edecek olması yatırımcı için önemli tasa kaynağı oldu.

Kripto para piyasaları ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü yaptığı 75 baz puanlık faiz artışı sonrası istikamet arayışında olsa da bu efor, ABD’de resesyon mümkünlüğünün masada olması nedeniyle başarısız oluyor. Fed’in yükselen enflasyona karşı harekete geçerek bu yıl siyaset faizini üç kere artırması kripto paraları, pay senetleri ve emtialara nazaran daha olumsuz etkiledi.

BOL PARA PERİYODU BİTTİ

Bol para periyodunun sona ermesi yatırımcıların risk iştahını düşürürken, yıla 46.000 dolar düzeylerinden başlayan Bitcoin birinci faiz artışının gerçekleştiği 17 Mart’ta 40 bin 557 dolar düzeylerindeydi. Mayısta ikinci indirim geldiğinde ise 37.660 doları gördü. Akabinde Luna hadisesinin da tesiri ile düşüş hızlandı. Bu hafta Fed’in faizleri 75 baz puan artırması Bitcoin fiyatının daha da bedel kaybetmesini tetikledi. Böylelikle Bitcoin, geçen haftadan bu yana yüzde 30’u bulan bedel kayıpları gördü. Haftalık kayıpları yüzde 40’a ulaşan Ethereum ise 1.000 dolar sonuna kadar geriledi.

KÜSEREK AYRILDILAR

Çoğu kişinin piyasadan küserek ya da para kaybıyla ayrıldığına dikkat çeken analistler, faiz artırımlarının devam etmesinin piyasada tasayı artırdığını söylüyor. Yatırımcılar kripto para piyasalarının Fed’in faizi sene sonuna kadar üç sefer daha artırarak yüzde 3.4’e yükseltme planından etkileyeceğinden tasa ediyor.

258 milyar dolarlık Dogecoin şikayeti

■ Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’a kripto para ünitesi Dogecoin’i desteklemek için bir “piramit şeması” oluşturduğu teziyle 258 milyar dolarlık tazminat talebiyle dava edildi. New York Güney Bölge Mahkemesi’ne sunulan şikayette, davacı Keith Johnson, Musk ve şirketleri Tesla ile SpaceX’i Dogecoin’in fiyatını yükseltmek için yasadışı bir şantaj teşebbüsünün kesimi olmakla suçladı.

Dolar 19 TL’ye dayanır, enflasyon yüzde 64’ü aşar

■ Merkez Bankası (TCMB) anketinde piyasanın dolar ve enflasyon beklentisinde sert artış haziranda da devam etti. TCMB haziran ayı piyasa iştirakçileri anketi sonuçlarına nazaran, yıl sonu dolar beklentisi 18.89 TL, enflasyon beklentisi ise yüzde 64.5 oldu. İştirakçilerin yıl sonu dolar beklentisi bir evvelki anket periyodunda 17.57 TL iken, bu anket devrinde 18.89 TL olurken, 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 18.47 TL’den 20.70 TL’ye çıktı.

BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜKSELDİ

Katılımcıların yıl sonu tüketici enflasyonu beklentisi ise yüzde 57.92’den yüzde 64.59’a yükseldi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir evvelki anket devrinde yüzde 33.28 iken, bu anket devrinde yüzde 37.91 oldu. İştirakçilerin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) 2022 yılı büyüme beklentisi bir evvelki anket dönemin- de yüzde 3.3 iken, bu anket periyodunda yüzde 3.5 olarak gerçekleşti.

Altın doruğunun 225 dolar gerisinde Fed’i izliyor

■ Ons altın yılın birinci çeyreğinde jeopolitik risk teması ile tarihi tepe 2.075 düzeyine ulaşması akabinde enflasyon ile uğraş konusunda merkez bankalarının agresif faiz siyasetine geçeceği beklentisiyle kıymetli bir baskı gördü. Altın ons fiyatı, geçtiğimiz haftanın büyük bir kısmında 1.850 dolar civarında dar bir aralıkta hareket etti. Fed’in izleyeceği sıkılaşma siyasetiyle bir arada dünyada doların daha da güçlenmesi beklenirken, zıt korelasyon tesiriyle altın fiyatlarının doruğundan 225 dolar geride baskı altına kalacağı belirtiliyor.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.