Uçak havalandı altın fiyatları tepe yaptı!

Altın fiyatları, ABD-Çin bağlarının gerilmesi ve global resesyon telaşlarıyla paralel olarak üst üste beşinci seansta da kazanım elde etti ve son bir ayın doruğunu gördü.

TANSİYON YÜKSELDİ ALTIN FIRLADI
Dün ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin Asya gezisi çerçevesinde Tayvan’ı da ziyaret edeceğine dair savların yayılması Washington ile Pekin ortasında tansiyonu bir yandan çok sert yükseltti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian yapılan açıklamada Çin’in, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü korumak için sert önlemler alacağını ve Çin ordusunun Pelosi’nin ziyaretini ‘‘oturup izlemeyeceğini” kaydetti.

ALTINA GÜVENLİ LİMAN DOPİNGİ

Pelosi’nin Tayvan’a gideceği savı Çin-ABD tansiyonunu tırmandırırken iki ülke ortasında fırtınalı bir devrin başlayacağına dönük tasalar altının inançlı liman özelliğini ön plana çıkartarak bedelli metali temmuz başından bu yana en yüksek düzeyine çıkardı.

Dolardaki rallinin bilakis dönmesi ve global iktisada ait artan kaygılar altın fiyatlarını artıran bir öteki gelişme oldu. Evvelki hafta temmuz ayı içinde Fed’in 100 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentileriyle ons başına 1680 dolara kadar gerileyen altın piyasasında Fed’in açıklamasının akabinde agresif tavrın yavaşlayacağı beklentileri ile düşüş sona ermişti.

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI
Gram Altın: 1024 TL
Çeyrek Altın: 1684 TL
Ons: 1776

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.