Ukrayna Büyükelçisi Bodnar’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, dün Ukrayna’nın başşehri Kıyiv’de düzenlenen 60 ülke ve örgütün katıldığı 2. Kırım Platformu Zirvesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrim içi olarak yaptığı konuşmalardan ötürü teşekkür etti. Büyükelçi Bodnar, toplumsal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı etiketleyerek yayımladığı bildiride şu tabirleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kırım Platformu Doruğunda konuştu. Kırım’ın Ukrayna’ya geri iade edilmesi gerektiği konusundaki açık bildiri için teşekkür ederiz. Türkiye’nin dostça takviyesi Ukrayna için son derece önemlidir”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

2. Kırım Platformu Tepesine çevrimiçi ilişkiyle katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmalarına Kırım Platformunun faaliyetlerini desteklediğini tabir ederek başlamıştı. Erdoğan, Kırım’ın Ukrayna’nın ayrılmaz bir modülü olduğunu ve Türkiye’nin Kırım’ın Rusya tarafından işgalini kabul etmediğini belirtmişti. Kırım’da Rusya tarafından alıkonulan başta Kırım Tatar Ulusal Meclisi (KTMM) Birinci Lider Yardımcısı Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov başta olmak üzere Kırım Tatarlarının güvenliğinin Türkiye’nin en önemli öncelikleri ortasında bulunduğunu vurgulayan Erdoğan, kelamlarına savaşın Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün, egemenliğinin ve bağımsızlığının temel alındığı bir barışla savaşın bitmesi gerektiğinin altını çizerek son verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.