Ukrayna’da müthiş imajlar: Bodrum katında 200 ceset

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’nın işgalinde en çok bombalamaya maruz kalan Mariupol kentinde enkazları temizleyen çalışanların 200’den fazla ceset bulduğunu söyledi.

Liman kentinin belediye liderinin danışmanı Petro Andryushchenko, emekçilerin Mariupol’da çöken bir apartmanın bodrum katında çalışırken cesetleri bulduğunu açıkladı.

Andryushchenko, cesetlerin çürümekte olduğunu ve pis kokunun mahalleye yayıldığını söyledi.

Savaşın üçüncü ayına girmesine ait açıklama yapan Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, yeni keşfedilen ölümlerin Rusya’nın Kiev’in kuzeyindeki Desna kentinde savaşın başlamasından bu yana 87 kişinin öldüğü en ölümcül füze hücumlarından birini gerçekleştirmesinden bir hafta sonra geldiğini belirtti.

RUSYA 3 BİNDEN FAZLA HAVA SALDIRISI GERÇEKLEŞTİRDİ

Zelenskiy, Rus ordusunun 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaline başladığından bu yana ülkeye 2 bin 275 başka füzeyle bin 474 füze saldırısı düzenlediğini ve birçok taarruzun sivil gayelere isabet ettiğini söyledi. Rusya’nın bu mühlet içinde 3 binden fazla hava saldırısı gerçekleştirdiğini de kelamlarına ekledi.

Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ukrayna’da bugüne kadar toplam 3 bin 930 sivilin öldüğünü ve 4 bin 500’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı. Sivillerin birçoklarının bombardıman, füze ve hava akınları nedeniyle öldüğünü bildiren tertip, gerçek sayıların “önemli ölçüde daha yüksek” olduğunu duyurdu.

77 YILDIR BU TÜRLÜ BİR SAVAŞ OLMADI

Zelenski, “İşgalciler bize karşı çok acımasız bir savaş yürütüyor. Hakikaten, Avrupa kıtasında 77 yıldır bu türlü bir savaş olmadı. Düşmanın mümkün olduğu kadar çok insanı ve alt yapıyı yok etmeye çalıştığı tam bir savaş” dedi.

MEYYİT SAYILARI NET OLARAK BİLİNMİYOR

Başka taraftan, Ukraynalılar ve Rus askerlerinin mevt sayıları net olarak olarak bilinmiyor. Rusya, Savunma Bakanlığı’nın Mart ayı sonunda çatışmada bin 351 askerin öldürüldüğünü açıklamasından bu yana ordudaki vefatlarıyla ilgili bir güncelleme sunmadı. UNHCR Ukrayna’da devam eden çatışmaların yetkililerin gerçek kestirimler yürütmesini engellediğini aktardı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.