Vali Kırbıyık, biçerdövere binerek ayçiçeği hasadı yaptı

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık ve beraberindeki heyet, Tarım Vilayet Müdürlüğü tarafından düzenlenen ayçiçeği hasat ekinliğine katıldı.

Edirne merkeze bağlı Küçükdöllük köyünde bir ayçiçeği tarlasında hasada katılan Vali Kırbıyık, üreticilerden eserin kalitesi ile ilgili bilgi aldı.

Biçerdövere binerek ayçiçeği tarlasında hasat yapan Vali Kırbıyık, ekim alanının arttığını ve yüksek rekolte beklendiğini söz etti.

“Yıllık rekoltenin 300 bin tonun üzerinde olması bekleniyor”

Edirne’de geçen yıl 1 milyon 73 bin dekar toprakta ayçiçeği ekimi gerçekleştiğini hatırlatan Vali Kırbıyık, Toplam rekoltemiz 285 bin ton civarındaydı. Bu yıl prestijiyle elimizdeki bilgiler daha yüksek bir ekim alanını gösteriyor. Yaklaşık 1 milyon 200 bin dönüm yerde ayçiçeği ekimi olduğunu kıymetlendiriyoruz. Yıllık rekoltenin 300 bin tonun üzerinde olacağını düşünüyoruz. dedi.

Çiftçilerden edindikleri bilgilere nazaran çok düzgün bir yıl olmasını beklediklerini tabir eden Vali Kırbıyık, bu yıl inşallah çiftçinin emeklerinin karşılığını alacakları bir yıl olacağını aktardı.


“Ayçiçeği üretiminde üçüncü sıradayız”

Çiftçinin yüzünü güldürecek biçimde bir fiyat beklentisi olduğunu vurgulayan Vali Kırbıyık, Geçtiğimiz yıla nazaran baktığımızda ayçiçeği üretiminde üçüncü sıradayız. Bu yıl rekoltenin artmasıyla birlikte durumu tekrardan değerlendireceğiz. Yerimizi koruyacak üzere görünüyoruz. diye konuştu.

“Çayır tırtılı rekolteyi etkilemedi”

Sezonun güzel başladığını ve tarlalarda görülen çayır tırtılı zararlısının rekolteyi etkilemediğini belirten Tarım Vilayet Müdürü Atilla Bayazıt ise, Sezona uygun başladık lakin bayramın ikinci günü çayır tırtılı zararlısıyla karşı kaşıya kaldık. Natürel ki bizim yönlendirmemiz ve çiftçilerimizin süratli bir halde müdahalesiyle bu zararlıyı yok ettik. Büyük bir ziyan oluşturmadan bertaraf ettik. Rastgele bir rekolte kaybı beklemiyoruz. Aksine artış bekliyoruz. biçiminde açıklamada bulundu.

Geçen yıla nazaran yüksek randıman beklediklerini söyleyen Mehmet Ali Taşkın isimli çiftçi ise, bu yıl randımanın 30-40 kilo daha fazla olmasını beklediklerini söz etti.

Vali Kırbıyık, düzenlenen ayçiçeği hasat aktifliğinin akabinde bölgedeki ziraî işletmeler ve üzüm bağlarının bulunduğu tarlaları ziyaret ederek üreticilerle bir ortaya geldi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.