Vatan’ın satışına sansür: ‘Türkiye Varlık Fonu’nun son şirketleri bedelinin epey altında satılacak’

CHP İstanbul Milletvekili ve İktisat Masası üyesi Özgür Karabat Twitter hesabı üzerinden paytığı paylaşımda, AKP hükümetinin kamu kurumlarının satışını hızlandırmaya çalıştığı tabir etti.

Karabat paylaştığı tweet dizisinde hükümetin bu durumun eleştirilmesinin önüne geçmek için apar topar bir yasa teklifi verdiğini söyledi.

Karabat’ın aktardığına nazaran Türkiye Varlık Fonu’nun son şirketlerinin Körfez ülkelerine kıymetinin epey altında satılacak ve iktisatta kısa müddetli ömür uzatılacak.

Karabat’ın mevzuya ait paylaşımları şöyle:

VATANIN SATIŞINA SANSÜR!

1) Ülke iktisadını büyük bir krize sürükleyen AKP, son deva para bulmak için kamu kurumlarının satışını hızlandırmaya çalışıyor. Bunlar eleştirilmesin diye Cumhuriyet tarihinin en ağır sansür uygulamalarını hayata geçiriyor.

 

 

2) Yeni yasa teklifine nazaran, halkı telaşa sürüklediği mazeretiyle haber yazan ve yorum yapanlara 1-3 yıl ortasında mahpus cezası verilecek. Bu yasa neden apar topar hazırlandı? Sanki Körfez ülkeleri ile pazarlıkta sona gelindiği için mi?

3) Daha evvel Birleşik Arap Emirlikleri devletinin fon yöneticisi ne demişti? “Zayıf TL büyük yatırım fırsatı. Türkiye’de alım yapmak için kusursuz bir vakit.” Suudi Arabistan’daki yetkililer de emsal görüşe sahip. Artık duyuyoruz ki muahedede sona gelindi.

4) Türkiye Varlık Fonu’nun elinde kalan son şirketler Körfez ülkelerine kıymetinin epey altında devredilecek. AKP de oradan gelecek 5-10 milyar dolarla ömrünü uzatma planları yapıyor.

AĞIR ÖDÜNLER VERİLECEK

5) Bu muahedelerde Türkiye’nin çok ağır ödünler vereceği kulislerde konuşuluyor. İşte bu yüzden sansür yasası apar topar hazırlandı. Yalnız bu da değil. Enflasyona endeksli bono üzere yeni uygulamaların da iktisada vereceği zararın duyulması istenmiyor.

6) AKP, yaşanan ekonomik krizi büsbütün yurtdışına bağlamak istiyor. Halkın yakın gelecekte başına gelecek iktisadi buhranın öğrenmesi gerekiyor. Bunu anlatacak olan gazeteciler, ekonomistler, siyasetçiler sindirilmeye çalışılıyor.

7) Nasıl ki İstanbul’da yeni havalimanını yapanlara Atatürk Havalimanı’nın kapatılacağı kelamı verilmişse, birebir biçimde Türkiye’nin varlıklarına çökecek Körfez sermayesine de sansür kelamı veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.